Almanya’daki 42 demokratik kitle örgütü, 7 Haziran seçimlerinde HDP’yi destekleyeceklerini bir basın açıklamasıyla deklare etti.

16536

Almanya’nın Köln kentinde dün bir araya gelen 42 demokratik kitle örgütü, 7 Haziran seçimlerinde HDP’yi destekleyeceklerini bir basın açıklamasıyla deklare etti. Almanya’da faaliyet gösteren Rum, Kürt, Türk, Çerkez, Laz, Alevi, Süryani, Ermeni, Êzîdî kurumlarının yanısıra sol, sosyalist örgütler de basın açıklamasına katıldı.

Köln Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nde dün bir araya gelen demokratik kitle örgütü temsilcileri, “Oyumuz HDP”ye çağrısında bulundu; HDP’nin için çalışacaklarını taahhüt etti. 7 Haziran 2015 seçimlerinin, HDP’nin öngördüğü demokratik bir Türkiye’nin kurulması için büyük bir fırsat olduğu, bu nedenle HDP’nin destekleneceği belirtilen ortak açıklamada, şunlar belirtildi: “Türiye’de 7 Haziran 2015’te yapılacak genel seçimleri, Almanya’da yaşayan biz Anadolu ve Mezopotamya kökenliler, yakından takip etmekteyiz. Türkiye’nin geleceği açısından tayin edici bir rolü olan bu yılki genel seçimler, farklı inançlardan uluslar, mezhepler ve topluluklar açısından belirleyici bir önem taşıyor. 13 yıldır işbaşında olan AKP hükümeti, başta Kürtler ve Alevilerin eşit haklar meselesi olmak üzere pek çok temel sorunu çözememiş, tam tersine kendi otoriter ve tataliter sistemini oluşturarak, bir çok toplumsal sorunun daha da çözülemez hale gelmesine yol açmıştır. Bu nedenle AKP’nin bundan sonra halklarımızın sorunlarını çözmesi bir yana demokratikleşme ve toplumun sorunlarını adil bir şekilde çözme önünde en büyük engel olarak görmekteyiz. CHP ve düzen partileri bu sorunları çözmek program ve perspektife sahip olmadıkları gibi tekçi ve statücü zihniyetlerini sürdürmeye devam ediyor. 30 yıllık savaşın bitirilmesi Kürt sorunun demokratik şekilde çözümü konusunda başlatılan görüşmeler hala müzakarelere dönüşmemiştir. Milyonlarca Alevinin eşit halklar talebi yerine getirilmediği gibi eğitim sistemi daha gericileşitirilmiştir. İşçilere, kamu çalışanlarına emekçilere yönelik baskılar devam ediyor. İşçi katliamları, başını almış gidiyor. En temel hak olan grev hakkı hükümet tarafından fiilen kaldırılmıştır. Ülke ekonomisi resmi rakamlara göre büyürken halkın ekmeği her geçen gün küçülüyor.”

Biz HDP’ye inanıyoruz

Ortak basın açıklamasında Türkiye’de emekçi kesimler, farklı halklar ve inançlar açısından olumsuz tablo yukarıdaki sözlerle ifade edilirken, dönemin, aynı zamanda gerek Türkiye ve Kürdistan gerekse de diasporadaki demokratik kesimlere ‘Yeni Türkiye’nin inşası için fırsat tanıdığı vurgulandı.

Açıklamaya şöyle devam edildi: “Türkiye’den farklı inançlarlardan, uluslardan kültürlerden, kimliklerden halkların birlikte yaşaması, her türden haksızlağa karşı gücün birleştirmesini yeni bir seçenek ortaya çıkmıştır. Bizler bu alternatifin daha güçlenmesini arzuluyor, buna güç katılması gerektiğini inanıyoruz. Halkların ve inançların bir arada özgürcü yaşayabiliceği bir Türkiye hepimizin en büyük özlemidir. Bu nedenle biz Almanya’da yaşayan Türk Kürt, Asuri, Süryani, Laz, Çerkez, Ermeni, Rum ve diğer inançlar Alevi, Êzîdî, Hıristiyan ve Müslüman inançların ve emek örgütlerinin temsilcileri ve kurumları olarak, 7 Haziran’daki genel seçimlerde değişimin ve dönüşümün ve umudun sesi olan HDP’nin seçim programının bizlerin de özlemini duyduğumuz bir Türkiye’nin kurulmasının önünü açacağını inanıyoruz.”

Basın açıklamasında son olarak bütün güçleri ve enerjileriyle Avrupa’da HDP’nin yanında olacakları sözü tekrarlandı Barış, eşitlik, kardeşlik, kadın ve çevre hakları için mücadele eden bütün kurum, kuruluş ve şahsiyetleri HDP’nin başarısı için seferber olmaya çağırdı.

Basın toplantısından sonra Ermeni, Laz, Kürt, Çerkez, Rum, Süryani, Keldani, Êzîdî, Türk kurum temsilcileri kendi dilleri ile kısa kısa HDP’ye destek açıklaması yaptı.

Basın açıklamasını DİDF Temsilcisi Zeynep Sefariye Ekşi okurken, HDP Parti Meclisi Üyesi Nivart Bakırcıoğlu da toplantıda hazır bulundu.

Açıklamaya katılan kurumlar

Almanya Demokratik Kürt Toplum Merkezi(NAV-DEM), Almanya Göçmen İşçiler Federasyonu (AGİF), Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF), Almanya Türkiyeli İşçiler Federasyonu(ATİF), Almanya Demokratik Haklar Federasyonu(ADHF), Yaşanacak Dünya Devrimci Proletarya, Yeşiller ve Sol Gelecek Parti (Almanya), Demokratik Aleviler Federasyonu(FEDA), Almanya Êzîdîler Federasyonu(FKÊ), Avrupa Sürgünler Meclisi (ASM), Kürdistan İslam Partisi(PİK) Federasyona Civaka Îslama Kurdistan (FCÎK), Pontus Rum Derneği, Nor-Zartonk, Çerkezler İnisyatifi, Lazabura –Laz Dili ve Kültürü Derneği, Almanya Özgür Kürt Kadın Hareketi(TJK-A) Sosyalist Kadınlar Birliği (Almanya), Kürdistan Öğretmenler Birliği(YMK), Almanya Kürt Enstitüsü, Êzîdî Kadın Meclisi, Êzîdî Akademisyenler Birliği, Mezopotamya Demokratik Kültür Hareketi (TEV-ÇAND), Kürdistan Öğrenciler Birliği (YXK), Ciwanên Azad, Mezopatamya Demokratik Değişim Partisi, Kaldıraç, Karakoçanlar Vakfı, Dersim  Yeniden İnşaa, 38 Dersim Soykırım Derneği, Kürecik Halk İnisyatifi, Kayıp ve Mağdur Aileler Derneği, Kürdistan Gaziler Birliği, Avrupa Karaliler Derneği, Kurdên Anatolie İnisyatifi, Avrupa Koçgirililer İnisyatifi, Karakoçanlılar Derneği, Bingöl Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Batman İnisyatifi, Kars, Ardahan Iğdır İnisyatifi, Maraşlılar İnisyatifi.

ADEM KARACOBAN/KÖLN

1397 kez okundu.

Check Also

ASM Yürütme Kurulu 9. Toplantısı Gerçekleşti

Dünyada emperyalistler arası savaş ve işgallerin sürdüğü, silahlanmaya yönelik askeri bütçelerin artırıldığı, 16-18 Şubat tarihleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir