AKHANLI İÇİN KIRMIZI BÜLTEN İPTAL EDİLDİ!

 

Der türkische Schriftsteller Dogan Akhanli. Köln.20121219KölnCopyright by Michael Bausewww.bause-photography.dem.bause@t-online.de
Der türkische Schriftsteller Dogan Akhanli. Köln.20121219KölnCopyright by Michael Bausewww.bause-photography.dem.bause@t-online.de

Engin Erkiner

Doğan Akhanlı Türkiye tarafından Uluslar arası Yakalama Emri (Kırmızı Bülten) ile arandığı gerekçesiyle İspanya’da önce tutuklanmış, ardından Almanya’nın devreye girmesi üzerine Madrid’i terk etmemesi koşuluyla serbest bırakılmıştı.

Aralarında Başbakan Merkel ve Dışişleri Bakanı Gabriel’in de bulunduğu çok sayıda politikacı, Türkiye’nin İnterpol faaliyetini kötüye kullandığını ve bu kuruluşta reform yapılması gerektiğini açıklamışlardı.

Bu akşam Spiegel dergisinin verdiği habere göre İnterpol, Akhanlı hakkındaki Kırmızı Bülten’i iptal etti. Akhanlı’nın yakında Almanya’ya gelmesi bekleniyor.

Türkiye bu kez baltayı açık olarak taşa vurdu.

Akhanlı Kırmızı Bülten araması nedeniyle iltica aldığı hatta vatandaşı olduğu ülke dışında tutuklanan ilk kişi değildir. Şu anda Hamza Yalçın da İsveç vatandaşı olmasına rağmen aynı bültenle aranması nedeniyle İspanya’da tutuklu durumdadır.

Normal olarak İnterpol adli suçlara bakar, politik takibat altındaki kişilerin onun konusu olmaması gerekir. AKP Hükümeti de bunu bildiği için kişileri cinayet ve soygun gibi nedenlerle aramakta, bu amaçla Kırmızı Bülten çıkarmaktadır. Ne var ki, ilgili kişi tutuklandıktan sonra gerek örgütlenen dayanışma kampanyaları ve gerekse de Türkiye’den gelen dosyanın ciddi bulunmaması nedeniyle tutuklananlar hep serbest bırakılmıştır.

Bu kez daha da kötüsü oldu; Akhanlı için gelecek dosya bile beklenmeden Kırmızı Bülten kararı iptal edildi.

AKP yetkilileri ve Erdoğan bu kararı mutlaka manidar bulacaktır.

Herkesin bildiği bir şeydir; Avrupa’da Almanya’nın sözü geçer.

İşi inada bindirmek iyidir de insan kiminle dans ettiğine dikkat etmelidir.

Umarız bu iptal kararı hayırlara vesile olacak ve başka kararların da yolu açılacaktır…

Her durumda Türkiye’nin Kırmızı Bülten başvurularının daha iyi inceleneceği ve hemen işleme konmayacağı söylenebilir.

 

90 kez okundu.

Check Also

Celal BAŞLANGIÇ Köln`de Sonsuzluğa Uğurlandı

Sürgünde bir yürek daha sustu! Yıllarca basın özgürlüğü için mücadele eden Celal BAŞLANGIÇ’ı dünya basın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir