Acunbay için Avrupa’da eylemler düzenlendi

Ohne Titel 7

Bilindiği gibi İsviçre’de 10 yıldır politik mülteci olarak yaşayan Muzaffer ACUNBAY;  Türkiye tarafından siyasi nedenlerle verilen hapis cezası gerekçe gösterilerek 20 Temmuz 2014 tarihinde ziyaret amaçlı gittiği Yunanistan’ın Orestia şehrinde tutuklanmış ve 7 Kasım günü görülen davada Türkiye’ye iadesine karar verilmiştir.

Kararın temyiz edileceği aralık başındaki duruşma öncesi Avrupa’da çeşitli bölgelerde Muzaffer Acunbay’a Özgürlük Komitesi tarafından eylemler düzenlendi

 

İsviçre

Mahkeme tarafından verilen bu iade kararı üzerine Özgürlük Komitesi tarafından hazırlanan dosyalar, Basel SP Milletvekili Mustafa Atıcı ve Basta Basel Milletvekili Sibel Arslan’a iletilerek, İsviçre’nin yetkili kurumların gündemine getirilmesi ve Acunbay’ın özgürlüğe kavuşması için girişimlerde bulunulması istenilmiştir.

Bunun üzerine Mustafa Atıcı, Merkezi Parlamento’da oluşturulan Dışişleri Komisyonu’nda gündem getirerek hazırlanan dosyayı sunmuş ve Merkezi Parlamento’nun gündemine getirilmesi için gerekli girişimlerde bulunmuştur. Milletvekili Sibel Arslan da Basta’nın merkezi toplantısına katılarak, partiye Acunbay için hazırlanan dosyası sunmuştur. Tüm bu girişimlerin yanında İsviçre’de dosyasını takip etmesi için bir avukat tutularak gerekli girişimler yapılmıştır.

Diplomatik ve hukuksal girişimlerin yanı sıra, Muzaffer Acunbay’a Özgürlük Komitesi çağrısı üzerine, Avrupa’da bulunan demokratik göçmen kurumlar 18 Kasım’da aynı gün Avrupa’nın birçok şehrinde Yunanistan Konsolosluklar önünde protesto eylemleri gerçekleştirme kararı aldı. 

 

Bern

Bern Yunanistan Büyükelçilik önünde yapılacak eylemde, polis büyükelçilik çevresini adeta abluka altına alarak yanaşılmasına izin vermedi. Elçilik karşısında toplanan kitle polisin tepkisine rağmen basın açıklamasını yaptı.

Açıklamanın ardından hazırlanan dosya büyükelçiliğe verilmek istendi. Polis izin vermeyerek, kendileri tarafından dosyayı vereceklerini söylenmesi üzerine, komite temsilcisi polisten dosyayı aldığına ve vereceğine dair imzalı belge alındıktan sonra teslim etmiştir.

Yapılan eylemde Acunbay’a özgürlük içerikli dövizlerin yanı sıra resimleri taşınıldı. Eylemde Acunbay’a ve tüm politik tutsaklara özgürlük sloganları atılarak sonlandırıldı.

 

Zürih

Zürih Yunanistan Konsolosluk önünde toplanan kitle, “Muzaffer Acunbay’a Özgürlük” sloganlı pankartın yanı sıra döviz ve resimlerin taşınıldığı eylemde, konsolosluk eylemin yapılacağı haberini alması üzerine bütün gün konsolosluğu kapatmıştır. Polisin yoğun güvenlik önlemini aldığı eylemde, Konsolosluk önünde yapılan Almanca açıklama sonrasında, kapalı olan konsolosluk sekretaryasına hazırlanan dosya verildikten sonra, kitleye Acunbay’a ilişkin gelişmeler aktarılarak, Muzaffer Acunbay’a özgürlük sloganları atılarak sonlandırıldı. 

 

Basel

Basel parlamento önünde başlayan protesto ve basın açıklaması Acunbay’a özgürlük dövizleri ve resimlerin taşındığı eylemde sık sık Acunbay’a özgürlük sloganları atılarak kitlenin dikkati çekilmeye çalışıldı. Komitetarafından hazırlanan basın açıklaması okunarak sonlandırıldı.

acunbay_icin_eylemler 

Hamburg

Gensamarkt’ta 18 Kasım günü Yunanistan Konsolosluğu önünde protesto eylemi yapıldı. Eylemde ATİF kitlesinin yanı sıra devrimci, demokrat kurumlar da yer aldı. Eylemde Almanca sloganlar atıldı ve basın açıklaması yapıldı.

Talepleri içeren dilekçe, iki temsilci aracılığıyla konsoloslukta bulunan görevlilere iletildi. Konsolosluğun ara sokakta olması ve o gün kapalı olması sebebi ile eylem daha sonra ana caddedeki meydana alındı. Meydana kadar sloganlarla yüründü. Eylemin ardından bildiri dağıtımı yapıldı.

507 kez okundu.

Check Also

53 yıllık Sürgün Doğan Özgüden’in Sürgün Yazıları adlı kitaplarının 7. cildi de yayımlandı

11 Mayıs 2024… Bugün, Doğan Özgüden ve İnci Tuğsavul’un yarım yüzyılı çoktan aşan sürgünlerinin başlangıcının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir