4 ŞUBAT 2014 Tayyip Erdoğan ve BERLİN PROTESTO MİTİNGİ

IMG_7586IMG_7617

Zeynel Gül

Ne yaparsa yapsın, ne kadar örtü kullanırsa kullansın Almanya  ziyaretleri Tayip Erdoğan’ın istediği gibi olmuyor.  Ezberlediği suçlamaları yapsa tutmuyor,  başka yerlerdeki üstten konuşma, azarlama yeteneği burada geçerli değil. Türkiye Başbakan’ına Aleviler hiç inanmıyorlar.

AVRUPADA YAŞAYAN ALEVİLER AKP’NİN MUHALEFETİ

AKP’nin ve Tayyip Erdoğan’ın Alevilere yönelik aşağılayıcı sözler kullanması, seçim meydanlarında Alevileri yuhlatması, Asimile etme çalışmaları Avrupalı Alevileri oldukça rahatsız ediyor ve bu nedenle Avrupa’ya her gelişi protesto ediliyor.

17 Mart 2013 tarihinde Tayip Erdoğan’a Almanya’nın Bochum şehrinde “Hoşgörü ödülü” verilecekti. 50 Bin insan ile Bochum şehrinde bir protesto eylemi düzenleyen Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu bu ödülü verdirmedi.  Daha sonra Köln, Strasbourg ve Berlin  mitingleri yapıldı.

16. Şubat 2013 günü Londra’da “Baskı ve Ayrımcılığı  protesto etmek amacıyla Londra’nın tarihi Trafalgar Meydanı’nda bir protesto mitingi gerçekleştirildi. Britanya Alevi Kültür Merkezleri ve Cemevleri’nin ortaklaşa düzenlediği ’Asimilasyona, Ayrımcılığa ve Savaş’a Hayır’ mitinginde, Aleviler, barış ve demokrasi çağrısı yaparak hak ve adalet istediler.

Türkiye’de Mersin, Adana, Ankara , İzmir, Kadıköy’de düzenlenen mitinglerle Aleviler sokaklarda toplanmaya başladı. 2013 yılı Aleviler açısından hak arama ve mücadele ile geçtiğini çok açık söyleyebiliriz..

Tayip Erdoğan’ın Berlin Ziyareti

Alevilerin eylemlerinden çekinen AKP hükümeti ve yandaş medya, bir taraftan şişeden cin çıkarma yalanlarını sıralarken, birçok yalanın da üstünü örtemedi. Örneğin Yeni Akit Gazetesi  “Fethullahçılar Berlin Mitingine destek veriyorlar” başlığı altında şunları yazıyordu. (Oysa meydanda tek Fethullahçı yoktu)..

Paralel yapının Hükümet’e darbe girişimine destek vermek isteyen terör örgütü yandaşı ve sol görüşlü Türkler, Brandenburg Kapısı’nda miting düzenlemeyi planlıyorlar.

Almanya’da terör örgütü PKK’ya yakınlığıyla bilinen Cem Evleri üyeleri Türkiye’ye ihanet etmeye hazırlanıyorlar.

Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüşmek için 4 Şubat’ta Berlin’de olacak olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Berlin-Cem Evi tarafından protesto edilerek zor durumda bırakılmaya çalışılıyor. Almanların da eylemi gizlice desteklediği ifade ediliyor.

Öte yandan Alman hükümetinin de Türk heyetinin moralini bozmak ve görüşmeler sırasında protestoyu gündeme getirmek için mitingi gizliden gizliye desteklediği iddia ediliyor. Alman vatandaşlarının da eylemlerde yer alması beklenirken, Alman kamuoyunda Başbakan’ın itibarsızlaştırılması amaçlanıyor.

(Yeni Akit)

Paralel yapının sözcüsü ZAMAN Gazetesi ise şunları yazmaktaydı.

Aleviler Berlinde Miting düzenliyorlar..

“Vakfı Başkanı İzzettin Doğan mitingi düzenleyen bazı örgütler için aynen şöyle söylüyor: “Tanrı’yı, Peygamber’i, Kur’an’ı tanımayan ve Aleviliği İslam dışı görenlerle bir olamayız.” Cem Vakfı Başkanı, toplantıyı düzenleyenlerin Alevi kimliği üzerine önemli sorular yöneltiyor. Bunun üzerine düşünmek gerekmiyor mu?

 Ehl-i Beyt Vakfı Başkanı Fermani Altun da şöyle itiraz ediyor miting sahiplerine: “Önce Aleviliği öğrensinler, sonra miting düzenlesinler.” Daha ötesi de var. Hasandede Alevi Bektaşi Kültür Derneği Başkanı Özdemir Özdemir, bir başka şüpheye tercüman oluyor ve ağır bir suçlamada bulunuyor: “Bunlar PKK ağırlıklı bir oluşum. Doğu’da şehirleri karıştıranlar şimdi Alevileri sokağa çekmek istiyor.”

Meselenin özü şudur: Özellikle Avrupa’da örgütlenen ve Aleviliği bir maske gibi kullanan bazı dernekler yoğun bir çalışma içinde. Bu örgütlerin asıl derdi Alevi hakları değil. Bunun içindir ki onları siyasî bir kavganın içine çekmek için akla hayale gelmedik propagandalar yapıyorlar. Bir süredir Türkiye’deki Alevilere şöyle mesajlar gönderdikleri söyleniyor: “Kürtler Doğu’yu ateşe verdi; biz neden duruyoruz, AKP ile mücadele etmek lazım”. Bu tür barıştan yoksun ve gerçek Alevi söylemlerine uygun düşmeyen mesajları Aleviler gayet iyi biliyor. Bu nedenle Alevi hakları konusunda uzun yıllardır mücadele veren Alevi kuruluşlarında provokasyon endişesi dile getiriliyor. Çünkü bahsi geçen örgütlerin Alevilikle ilgisi yok. Bunlardan bir kısmı DHKP-C ile ilişkili; diğer bir kısmı ise PKK destekçisi.

Tabii ki o mitinge katılan ve bu örgütlerle ilişkisi olmayan masum bir kitle var; lakin bu durum, toplantıyı düzenleyenler hakkındaki derin endişeyi ortadan kaldırmıyor. Nitekim mitinge çok sayıda Alevi derneği katılmadı ama PKK ile yakın ilişkisi olan bir partiden yoğun bir katılıma rastlandı.” (Zaman)

Böyle yalan yazmaları çok iyi oluyor aslında. Bunları gördükçe, duydukça, tanıdıkça dindarlığın ne kadar çirkin bir şey olduğu, yalancılık, hırsızlık, yolsuzluk, üçkağıtçılık gibi insanlık dışı illetlerin yuvasını tanıyor insan. Eyleme destek veren Kürtler de vardı, ulusalcılar da vardı ve yan yanaydılar..

Asıl üstü kapatılan durum şu; Türkiye Başbakanı’nın Almanya’ya ne için geldiği dahi açıklanamıyor. Ajanslara haftalar öncesinden geçtikleri haberde bu haftaya ilişkin gündemde, Başbakan Erdogan’in Berlin’i ziyaret edeceği not düşülmüş olmakla birlikte, bu ziyarete dair hiçbir detaya yer verilmemişti.

Erdoğan-Merkel görüşmesinin saati ve içeriğiyle ilgili bilgiler geçen hafta sonuna doğru, üç – dört gün önce medyaya iletildi. Oysa Başbakanın yurtdışı ziyaretleri aylar öncesinden başlar, sık sık tekrarlanırdı, bir şeyleri saklamış olmalılar.

Üstelik ilgili basın bildirisi büyük bir aceleyle hazırlanmış olmalı ki, kimin kimi kabul edeceği konusunda diplomatik teamüllere aykırı bir ifade yüzünden geri çekilip düzeltilerek, yeniden aceleyle servis edilmek zorunda kalındı.

Her ne ise; Aleviler AKP’nin hırsızlık ve yolsuzluklar konusunda Angela Merkel’den destek almak için Berlin’e geldiğini çok iyi biliyorlar.

NE KADAR YALAN SÖYLERLERSE SÖYLESİNLER HER TARAFTA PROTESTO VARDI BERLİN’DE

Bu defa dönercilerden gazetecilere kadar bir çok kesim tarafından protesto edildi. AKP yandaşları ile MHP’liler dışında herkes kendisini Almanya’da görmek istemiyor.

DÖNERCİ PROTESTO ETTİ

İritz Carlton otelinde, Erdoğan’ın sivil toplum örgütleri toplantısına çağrılan ünlü Türk döner üreticisi Remzi Kaplan, otele kadar geldikten sonra  “Bu kadar olay yaşandıktan sonra artık ben buraya neden geldim” diyerek geri döndü ve oteli terk etti.

GAZETECİ PROTESTO ETTİIMG_7611

2. Protestoyu AVRUPA POSTASINDAN Gazeteci Adil Yiğit gerçekleştirdi.

Almanya Başbakanı ile görüşen Tayyip Erdoğan bir Basın Toplantısı düzenlediler. Konuşmalar sonunda gazetecilerden soru alınırken, bir ayrım yapıldı. Alman basınından el kaldıranlar arasında rastgele iki kişiye söz verildi. Türk basınından ise el kaldıranlara değil, daha önceden ismi yazılmış “soru için seçilenlere” soru sorma hakkı verildiğini söylenince Adil Yiğit bu durumun dürüstlük olmadığını söyleyince T. Erdoğan’ın korumaları Yiğit’i susturmak istediler. Adil Yiğit protesto ederek salonu terk ederken, Angela Merkel ile Tayip Erdoğan’da acele salonu terk ettiler.

 Adil’e hangi soruları soracağını sordum, miting alanına geldiğinde…

“El Kaide’cilerin bazılarının pasaportlarında Türkiye giriş -çıkış mühürlerini

Başbakan Erdoğan, eşi ve kızını da beraberinde getirdi. Bu resmi gezide onların ne işi var,  Masraflarını kim karşıladığını,

ayrıca bugüne kadar paralel devlet dedikleri oluşumla birlikte olduklarını, aralarının ne olup da bozulduğunu açıklamasını isteyeceğini de belirterek,  Dostlar alışverişte görsün diye basın toplantısı yapıldı” deyince Erdoğan’ın korumalar müdahele müdahele etmek isterken Erdoğan ve Merkel acele salonu terk ettiklerini doğruladı.

EŞİTLİK VE DEMOKRASİ İÇİN ERDOĞAN’I PROTESTO EDİYORUZ MİTİNGİIMG_7590

Berlin Cemevi’nin düzenlendiği mitinge 5 bin kişi  civarında insan katıldı. “Özgürlük, Eşitlik ve Demokrasi için Erdoğan’ı Protesto Ediyoruz” sloganıyla Brandenburg Kapısı önünde Erdoğan’ı protesto etti. Mitinge Avrupa Alevi Birlikleri Federasyonu, Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu ve Almanya Demokratik Güç Birliği desteledi.

Miting Çağrı afişinde Alevilerin 28 Maddelik başlıklar altında toplanan şikayetleri, iktidarın uygulamaları sıralanmıştı. Konuşmalar da bu şikayetler çerçevesinde yapıldı.

Berlin Alevi Toplumu adına Dernek başkanı Ahmet Taner, AABF Başkanı Hüseyin Mat, Demokratik Güç birliği Adına Kamer Erkoçak  konuştular.

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Genel Başkanı Turgut Öker  AKP’nin 12 yıldır Türkiye’yi kan gölüne çevirdiğini, Türkiye’nin bütün değerlerini kendisine peş keş çektiğini, Biz de bu yezit Erdoğan’ın politikalarını lanetlemek için buradayız. Sadece Erdoğan’ın gitmesi yetmiyor. Çünkü daha önce Demirel, Ecevit gibi başbakanlar da gelip gitti. Bir şey değişmedi. Erdoğan’ın yargılanması gerekiyor. Kürtler, Türkler, Aleviler, devrimciler ve sosyalistler bir arada. Özlemlerimiz bir. Türkiye halkları meydanları hırsızlar ve katillere bırakmamaya kararlıdır.  Hafta ortası, iş gününde eyleme katılan Yürekli insanlara selam olsun. 5 Televizyon kanalı  mitingi canlı yayın veriyor. Faşist Tayip Erdoğan’a, Yezit Erdoğan’a senin iktidarına lanet dediğiniz için sizi kutluyorum. 50 yıllık göçmenlik sürecinde bir çok başbakan burada görüşmeler yaptı, bunların hepsi faşisttir, istifa et demek yetmez. Ezilenler iktidara yürümelidir. Solun, devrimcilerin, Türklerin, kürtlern el ele vermesi lazım…  Gezide şehit düşen canlarımızı yaşatacağız..

Almanya Demokratik Güç Birliği adına bir konuşma yapan Kamber Erkoçak, “Kürtleri, Alevileri ve devrimcileri öldürmek için yeni silahlar almaya mı geldin?” diye sordu.

Erkoçak, Erdoğan ile görüşen Avrupalı liderlerin de suç ortağı olduğunu söyledi; “Çünkü Erdoğan’ın eli kanlıdır. Paris’te üç kadının, Ceylan Önköl, Uğur Kaymaz, Gezi’de katledilen 7 gencin, Roboski’de 34 köylünün kanı var. Suriye’de binlerce Alevinin, yoksulun, kadının, çocuğun ellerine bulaşmış kanı var, bunların hesabını soracağız. Dedi.

Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu Genel Başkanı Hüseyin Mat; 220 gündür direnen Berkin canımız adına hepinizi selamlıyorum. Birileri yezide biat ederek umreye hazırlanırken, onurlu Aleviler Tayip’e boyun eğmiyor Berlin sokaklarında direniyor. Bochum da hoşgörü ödülünü verdirmedik, günümüzün yezidine ödül verilmez dedik Almanlara. Siyasi islamın dini, imanı, her şeyi paradır. Yolsuzluk, hırsızlık yapıyorlarsa ve hala iktidarda duruyorlarsa bunun kabahati bizimdir. Bundan sonra ona her alanı dar edeceğiz. Dedi…

Aleviler bu istemlerinden vazgeçmiş görünüyorlar. Devlet ister tanısın ister tanımasın Cemevleri ibadet yerimizdir, çocuklarımız din ve ahlak kültürü dersine göndermeyeceğiz diyorlar…

SLOGANLAR

“AKP’li hırsızlara Fenerbahçelilerden oy yok”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Dün Halepçe bugün Roboski, Berlin’de hırsız var, “Her yer Taksim her yer direniş”, “Katil Erdoğan istifa”, “Berlin’den defol”

970 kez okundu.

Check Also

“Sürgün ve Kadınlar” – Engin Erkiner

Avrupa Sürgünler Meclisi ( ASM ) Yürütme ve Yayın Kurulu üyelerimizden Engin Erkiner tarafından “Sürgün …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir