15 Temmuz Sonrası Avrupa’ya “Eşi Görülmemiş” Aydın Göçü Başladı

Kürkçü, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’ndeki oturumda aydınların ve meslek sahiplerinin Türkiye’den Avrupa ve Amerika’ya toplu göçleri üzerine konuştu.

ERTUĞRUL KÜRKÇÜ:  Avrupa Birleşik Solu grubu adına söz aldım. Bu hafta [Türkiye üzerine tartışmalarda] aydınların ve meslek sahiplerinin Türkiye’den Avrupa ve Amerika’ya toplu göçleri üzerine hiç konuşmadık. Bu [toplu göçe] rağmen, Türk yetkililerin iddiasına göreyse darbenin ezilmesinden sonra durum Türkiye halkının yüzde 80’inden fazlasının memnuniyet beyan edeceği kadar düzelmiş. Oysa Alman ve Amerikan makamlarının açıklamalarına göre Türkiye’den yapılan iltica başvuruları Almanya’da iki katına, Amerika’da üç katına çıkmış durumda. Şu anda tartışılan konu bu ve Türkiye’den Avrupa ve Almanya’ya bu insan akışı bir endişe kaynağı. Ayrıca Amerikan Bilim İnsanlarını Koruma Fonu Amerikan üniversitelerine yönelik eşi görülmemiş bir iltica başvurusu olduğunu belirtirken, İngiltere Risk Altındaki Akademisyenler Konseyi de kendilerine geçen yıllara göre üç kat daha fazla iltica başvurusu yapıldığını açıklamışlardır.

Şu halde karşı karşıya kaldığımız durumun sadece bir yüzü yok, birden fazla yüzü var, bu artık Avrupa ve Amerika için de bir sorun olmaya başladı. Avrupa Konseyi ve Asamble bu durumun Avrupa’nın eteklerinde değil tam da kalbinde olduğunu kavramak zorundadır. Türkiye hükümeti de Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’nin anti terör yasalarının değiştirilmesine yönelik tavsiyesine daha içerici bir şekilde yaklaşmalı ve eleştirinin hiçbir engelle karşılaşmayacağı bir yolu açmalıdır. Grubumuzun pozisyonu budur.

1432 kez okundu.

Check Also

Celal BAŞLANGIÇ Köln`de Sonsuzluğa Uğurlandı

Sürgünde bir yürek daha sustu! Yıllarca basın özgürlüğü için mücadele eden Celal BAŞLANGIÇ’ı dünya basın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir