Türkiye’den Times’ın iddiasına yalanlama: Sınırı geçmeye çalışan göçmenleri öldürmedik Tamamını oku: http://tr.sputniknews.com/turkiye/20160331/1021859022/time-suriye-sinir-gocmen.html#ixzz44U6JSFIH

göçmen

İngiliz The Times gazetesi, Türkiye-Suriye sınırında görevli olan Türk muhafızların sınırı geçmeye çalışan göçmenleri vurup öldürdüğünü yazdı. Ancak RİA Novosti’ye konuşan bir Türk yetkili bu haberlerin doğru olmadığını savunarak “Türk askeri hiçbir zaman göçmenleri vurmadı” dedi.

Times’ın ‘Türkler, göçmenler sınırı geçerken onları vurarak öldürüyor’ başlığıyla verdiği ve Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin raporuna dayandırdığı haberinde, Türk sınır muhafızlarının son dört ayda Türkiye’ye geçmeye çalışan üçü çocuk 16 göçmeni vurarak öldürdüğü belirtildi.Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin raporuna göre, 6 Şubat’ta bir erkek ve çocuğu, Suriye-Türkiye sınırının doğusundaki Rasulayn’da öldürülürken, 5 Mart’ta da iki göçmen sınırın batısındaki Güveççi’de vurularak öldürüldü.

Ancak haberde bunların yalnızca ‘belgelenmiş’ ölümler olduğu kaydedildi. Nitekim Times’a konuşan Özgür Suriye Polisi’nden bir yetkili ve Türkiye’de yaşayan bir insan kaçakçısı, gerçek rakamın daha yüksek olduğunu anlattı.

‘EN ŞANSLI OLANLAR TÜRKİYE’DE YARALANIP HASTANEYE GÖTÜRÜLENLER’

Suriye’de kalan cesetlerin savaş bölgesinde gömüldüğü için tam rakamı vermenin imkansız olduğunu söyleyen insan kaçakçısına göre, ‘en şanslı olanlar’, Türkiye sınırı içinde yaralanıp tedavi için Türk hastanelerine götürülenler ve burada kalmalarına izin verilenler.

‘ÖLÜMLER, TÜRKİYE-AB ANLAŞMASINA DAİR ŞÜPHE UYANDIRIYOR’

Times’ın haberinde ayrıca, Türkiye’nin ‘göçmenlerin geri dönebileceği güvenli ülke’ olarak sınıflandırıldığı bir dönemde, bu ölüm haberlerinin, Türkiye’yle AB arasında varılan göçmen anlaşmasınadair şüpheler uyandırdığı vurgulandı.

TÜRK YETKİLİ: AHLAKSIZ SUÇLAMALAR

Ancak RİA Novosti haber ajansına konuşan Şanlıurfalı bir yetkili ise, bu haberlerin doğru olmadığını savundu ve “Bu, tamamen yanlış bir bilgi. Türk askeri hiçbir zaman göçmenleri vurmadı. Türkiye’de 2.7 milyon Suriyeli mülteci var. Bu nedenle bunlar ahlaksız suçlamalar” ifadelerini kullandı.

Tamamını oku: http://tr.sputniknews.com/turkiye/20160331/1021859022/time-suriye-sinir-gocmen.html#ixzz44U69peka

102 kez okundu.

Check Also

Celal BAŞLANGIÇ Köln`de Sonsuzluğa Uğurlandı

Sürgünde bir yürek daha sustu! Yıllarca basın özgürlüğü için mücadele eden Celal BAŞLANGIÇ’ı dünya basın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir