Suriyeli Mülteci Bir Yıl Sonra Havalimanından Çıktı

Ayça Söylemezİstanbul – BİA Haber Merkezi21 Mart 2016, Pazartesi 16:39

Suriyeli mülteci Fadi Mansour, bir yıldır tutulduğu Atatürk Havalimanından bugün ilk kez dışarı çıktı. Mansour, “Şu an tek hayalim, ışıklar kapalıyken uyumak” diyordu. Şimdi nereye gönderileceği belirsiz.

Suriyeli mülteci Fadi Mansour, bir yıldır tutulduğu Atatürk Havalimanından bugün açık havaya çıktı. İlk kez güneş ışığıyla karşılaşan Mansour’un bundan sonra nereye gideceğiyle ilgili bugün karar verilmesi bekleniyor.

SURİYELİ MÜLTECİ BİR YILDIR GÜNIŞIĞI GÖRMEDİ, AÇIK HAVAYA ÇIKMADI, HAVALİMANINDA “HAPİS”

Avukatı Avukat Aysu Kapaklıkaya bianet’e yaptığı açıklamada, basında çıkan haberlerin ardından İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğünün harekete geçtiğini söyledi.

Serbest kalması için başvurdu

Kapaklıkaya, Mansour ile ilgili “havalimanından çıkarılarak Adana Geri Gönderme Merkezine gönderilmesi” yönünde karar çıktığını anlattı:

“Mansour bu kararın ardından Sorunlu Yolcular Odasından çıkarılarak hafta sonu havalimanındaki polis kontrol noktasında idari gözetim altında tutuldu. Bugün de havalimanından çıkış işlemleri gerçekleştirildi.

Adana’ya gönderilme kararının bugün işleme konulacağı, Adana’ya gönderilmeden önce de Kumkapı’ya gönderileceği söylendi.

Ancak bu karara itiraz ettik. İstanbul’da kalması ve serbest bırakılması ya da Kumkapı Geri Gönderme Merkezine yollanması için başvuru yaptık. Başvuruya bugün bitmeden cevap almayı umuyoruz.”

500-513

Mansour, bir yıldır her öğlen yediği hamburgerin fotoğrafını Twitter’dan paylaşmıştı.

 

Mansour önce Ağustos 2012’de askerlik yapmamak için Suriye’den ayrıldı ve Lübnan’a gitti.

500-439

Lübnan’da yerel bir grup tarafından fidye için kaçırılıp rehin alındı. Kurtulunca, 2014’te Lübnan’dan Türkiye’ye geldi.

Türkiye’de bir ay kaldıktan sonra Malezya’ya gitti. Malezya’ya girişi de “sahte kimlik bilgileri kullandığı” iddiasıyla reddedildi. Mart 2015’te Türkiye’ye geri gönderildi.

Atatürk Havalimanı’nda yaklaşık sekiz ay tutuldu. “Gözaltında” tutulan başka bir kişinin saldırısına uğrayıp yaralanmasının ardından Lübnan’a gönderilmeyi talep etti.

20 Kasım’da Lübnan’a hareket etti ancak ülkeye girişi reddedildi ve 21 Kasım’da tekrar İstanbul’a gönderildi. O tarihten beri havalimanında tutuluyordu. (AS)

Ayça Söylemez

Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümü mezunu. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyoloji bölümünde yüksek lisans yaptı, halen Marmara Üniversitesi İletişim Bilimlerinde doktora öğrencisi. 2002’den itibaren Star, Vatan, Akşam, HaberTürk ve Hürriyet gazetelerinin yazıişleri ve dış haberler bölümünde çalıştı. Güncel Hukuk, Redaksiyon ve Fil dergilerinde yazıları yayınlandı. BirGün’de Anonim adlı köşeyi yazıyor. 2011’den bu yana bianet’te İnsan Hakları Editörü.

Suriyeli Mülteci Bir Yıl Sonra Havalimanından Çıktı

Suriyeli mülteci Fadi Mansour, bir yıldır tutulduğu Atatürk Havalimanından bugün ilk kez dışarı çıktı. Mansour, “Şu an tek hayalim, ışıklar kapalıyken uyumak” diyordu. Şimdi nereye gönderileceği belirsiz.

43 kez okundu.

Check Also

Celal BAŞLANGIÇ Köln`de Sonsuzluğa Uğurlandı

Sürgünde bir yürek daha sustu! Yıllarca basın özgürlüğü için mücadele eden Celal BAŞLANGIÇ’ı dünya basın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir