Spiegel Dergisi: ‘Paris Cinayetlerinde MİT İddiası’

Almanya’nın haftalık yüksek tirajlı siyasi dergilerinden Der Spiegel, Alman güvenlik birimlerinin, MİT’in Paris’te Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Söylemez’in öldürüldüğü cinayetlerle bağlantısı olduğuna dair şüpheleri ileri sürdü. Haberde MİT ile Alman Anayasayı Koruma Dairesi arasındaki işbirliğinin sınırlandırıldığı iddia edildi.

Süheyla Kaplan

 

SPİEGEL’DEN PARİS CİNAYETLERİNE İLİŞKİN MİT İDDİASI

Der Spiegel dergisinde çıkan haberde Alman güvenlik birimlerinin, cinayetlerle Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) bağlantısı olduğu şüphesini taşıdığı iddiasına yer verildi. Telefon görüşmelere yer verilen haberde, iki MİT  görevlisinin, cinayet zanlısı Ömer Güney’in cinayet öncesi silahlara ihtiyaçları olduğu ve Belçika’da Arap kökenli bir vatandaştan silah satın aldıkları iddia edliyor.

Cinayet zanlısı Güney’in bir arkadaşının 12 Ocak’ta internette yayınladığı haberde, Güney’in 2003-2011 yılları arasında Almanyanın Bavyeraeyaletinde yaşadığı kaydedildi. Güney’in MİT’ten aldığı direktif doğrultıusunda 2013 yılında Paris cinayetlerini işlediği öne sürülüyor.

 

Haberde ayrıca, MİT Başkanı Hakan Fidan’ın Başbakan Erdoğan’ın en güvendiği kişi olduğu belirtilirken, olay sonrasısı yakalanan zanlı Ömer Güney’in ,  Paris’te 3 Kürt kadının başlarına , karınlarına, 7,65 mmlik bir tabanca ile ateş açtığı belirtiliyor.

 

Elde edinilen bilgiye göre, Ömer Güney istihbarat kaynaklarında PKK sempatizanı yerine türk milliyetçisi olarak geçiyor. Fransız istihbaratına göre Ömer Güney’in devletten 900 euro değerinde sosyal yardım almasına rağmen evinde çok sayıda pahalı kıyafetlere rastlandı. Bunun yanı sıra Fransız istihbaratı ve güvenlik kaynaklarının Ömer Güney’in evinde yaptığı araştırmada Türkiye’ye sürekli uçtuğu ve pahalı, lüks otellerde Güney’in kaldığı kaydedildi.

 

 

 

 

Ömer Güney’in en son 25 aralık 2012 yılında Fransa’dan Türkiye’ye uçtuğu, üç ayrı cep telefonu kullandığı, bunlardan ikisinin Fransız şirketine ait olduğu belirtildi. Sadece Fransız numarasıyla Türkiye ile irtibat kurduğu öne sürüldü.

 

Haberde ocak ayında bazı internet sayfalarına yansıyan, MİT’e ait olduğu iddia edilen belgenin Alman makamlarını bu yönde alarma geçirdiği belirtildi. Belgede, öldürülen üç kadından birinin susturulması yönünde ifadelerin yer aldığı kaydedildi. Spiegel, bu belgede bulunan filigranın MİT’e ait gerçek bir görünüm taşıdığını yazdı. Haberde, üst düzey bir Alman güvenlik görevlisinin konuyla ilgili açıklamalarına da yer verildi. Alman yetkilinin, “Bu belge sahteyse, o zaman insanı yanıltabilecek kadar gerçek” sözlerini sarf ettiği kaydedildi.

 

MİT’le işbirliği sınırlandırıldı mı?Haberde güvenlik çevrelerine dayandırılarak, Almanya’nın iç istihbarat servisi Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın, Paris’teki cinayetlerle bağlantısı olabileceği şüphesini taşıdığından, MİT ile işbirliğini sınırlandırma kararı aldığı iddiasına da yer verildi. Spiegel, Alman güvenlik birimlerinin, kişilere ait bilgileri MİT’e artık çok büyük bir dikkatle verdiğini öne sürdü.

503 kez okundu.

Check Also

Başsağlığı : İz bırakan gazeteci Celal Başlangıç unutulmayacak!

Avrupa Sürgünler Meclisi ( ASM ) olarak sürgünde yaşamak zorunda bırakılan değerli ve saygın gazeteci …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir