“Politik İktidar Hukuku Eleştirisi” konulu Uluslararası Sempozyum gerçekleştirildi

Nürnberg kenti  20 Şubat 2016  Cumartesi günü (dün) başarılı ve tarihsel anlamı olan önemli bir sempozyuma ev sahipliği yaptı.

12771506_1254362857912790_7789507909717503878_o

ATİK Aktivistlerine yönelik yargılama örneğinden hareketle, “Politik İktidar Hukuku Eleştirisi İçin Uluslararası Sempozyum” adıyla düzenlenen  sempozyum Almanya’daki“129a ve 129b maddelerindeki siyasi cezalandırma hukukuna karşı” ve “Siyasal iktidar baskılarına karşı uluslararası direniş hakkını savunmak için” başlıklarıyla 20 Şubat tarihinde Nürnberg kentinde gerçekleştirildi.
12764745_915017321900515_3856453509322768571_oUluslararası Sempozyum etkinliğinin çağrıcısı kurumlar olan İAPL (Halkların Avukatları Uluslararası Birliği), AZADÎ e.V (Kürt Hukuki Yardımlaşma Derneği),MAF-DAD e.V.(Uluslararası Hak ve Demokrasi Derneği) ve KIZIL YARDIMÖrgütünün çağrısı ve ATİK in desteğiyle organize edilen Sempozyuma 200 civarında insan katılarak ilgi gösterdi.
Sempozyum, düzenleyen kurumların tanıtımıyla başladı. Yapılan konuşmalar  Türkçe, Almanca ve İngilizce olarak anında/smültan yapılan  tercümelerle  dinleyicilere sunuldu.
Programda ilk konuşmayı İAPL başkanı Prof. Dr. Julio da Silveria MOREİRA` yaptı. Sempozyumu düzenleyen kurumlara teşekürlerini bildirerek, Hukuksuzluğa uğrayan ATİKtutsaklarına selam yolladığı konuşmasında sınıflı toplumlardan bu yana hukuk ve burjuvazinin tarih sahnesine çıkmasıyla hukuk ve adalette gelinen durumu ve bugünün dünyasında yapılan uygulamaları özetleyerek,
“Latin Amerika`da Direniş Hakkı ve Hukuk” başlığı altındaki sunumunu gerçekleştirdi.
DSC_0131Düzenlenen “Uluslararası Sempozyum” da,birinci forumda katılımcılardan araştırmacı-yazar Haluk GERGER`in de katılımcı olarak deklere edildiği, ancak yaşadığı rahatsızlıktan katılım sağlayamadığı bildirilen etkinlik, Hessen Rosa Lüksemburg Vakfı temsilcilsi Murat ÇAKIR moderatörlüğünde gerçekleşti. Foruma, Avukat ve İnsan Hakları savunucuları Av. Ercan KANAR ve Av. Eren KESKİN konuşmacı olarak katıldılar.
Av. Ercan KANAR; AKP sürecinde Orta-Doğu, Kürdistan ve Türkiye`de politik gelişmeler, Türkiye`de yurtseverlere ve sosyalistlere karşı siyasi iktidar hukuku ve infaz uygulamaları başlıkları altında sunumunu gerçekleştirdi
Av. Eren KESKİN ise; geçmişten günümüze Türkiye`de insan hakları ihlalleri başlığı altında sunumunu gerçekleştirdi.
Açılım Hukuk Bürosu`ndan Av. Kemal TORAMAN ve Ezilenlerin Hukuk Bürosu`ndan Av. Özlem GÜMÜŞTAŞ`da da konuşmacı olarak katkı sağladılar.
Avukat Kanar, özellikle Türkiye’de şu anda dost denen kavramın olmadığına vurgu yaparak, uygulanan “düşman yaratma” politikasının geçmişini ve bugün hukukta bunun nasıl vukuu bulduğunu anlattı. Özellikle “gizli tanık”, “uzaktan mahkeme” gibi uygulamaların bugün hukuksuzluğu arttırdığını belirten Kanar, ayrıca hukukta artık resmen “düşman” kavramı olduğunu ve bu düşmanın da sanık sandalyesinde oturanların olduğunu, bundan kaynaklı da Türkiye’de bugün muhalif yapıdaki “sanık” olanların hepsinin itiraz ve yeniden yargılama haklarının gasp edildiğini söyledi.
Avukat Keskin; devletin bugün uyguladığı katliamlarda özellikle bir “meşrulaştırma”eğilimi geliştirdiğini, savaşı ve uyguladığı zulmü özelde de kadın vücudunda da simgeleştirdiğini belirtti. Ayrıca bugün yargıda avukatların “sanık” olarak görüldüğünü belirten Keskin, geçmişte avukatların en azından biraz güvende olduğunu söylerken bugün ise avukatların doğrudan hedef alındığını söyledi.

Ohne Titel 4ATİK Başkanı Çetin YAMAN, sempozyuma destek veren dost kurumlara teşekür ederek, 129-a/b gibi “terör” adı altında demokratik devrimci faaliyetleri sınırlamayı  amaçlayan gerici anti-demokratik yasalara karşı yerli ve göçmen ilerici tüm kurumları birlikte mücadele etmeye ve Politik tutsaklara özgürlük mücadelesiyle dayanışmaya çağırdı.

YAMAN, ayrıca şu an Konfederasyonlarının aktivistleri 10 tutsak devrimciye selamlarını yollayarak, mahkeme süreçlerinde tüm imkanlarıyla tutsak yoldaşlarının yanlarında olacaklarını vurguladı.Alman Yargısını ve Alman Adalet Bakanlığını TC devletiyle işbirliği yapan politiklara alet olmamaya çağırdı.

DSC_0153Sempozyumda 2.Oturum:

ATİK`in katkılarıyla düzenlenen Sempozyuma, verilen aranın ardından, ikinci bölümüyle devam edildi.
İkinci bölüm, avukat Britta EDERmoderatörlüğünde, aşağıdaki konu başlıkları altında, Alman avukatların sunumlarıyla gerçekleşti.
Avukat Frank JAZENSKİ- Gelsenkirchen : ATIK Aktivistlerine yönelik yargılamanın siyasal ve hukuksal analizini,
Dr. Peer STOLLE; Araştırmacı Avukat-Berlin: Almanya ve Avrupa`da “anti-terör” yasaları üzerinden (özellikle yaşama, yürütme ve yargı üzerinden),demokrasi aşınmasını,

Stephan KUHN, Müslüm ELMA`nın avukatı-Frankfurt/Main: Alman Ceza Hukuku 129a ve 129b maddelerine bağlı verilen yargı kararlarının ve siyasal takibatların eleştirel analizilerini yaptılar.
DSC_0163Sempozyumda 3. Oturum:
Demokrasi ve Uluslararası Hukuk Derneği (MAF-DAD) Başkanı Avukat Heike GEİSVEİD`ın moderatörlüğünde, şu temalar üzerinde sunumlar yapıldı.
Dr.Elmar Millich, Kürt Hukuku Yardımlaşma Derneği (AZADI)-Köln Başkanı: Kürt Özgürlük Mücadelesi Aktivistlerine Karşı, Alman Ceza Hukuku (129 b) Kapsamındaki Baskıcı Uygulamalar;
Süleyman GÜRCAN, ATiK-Uluslararası Politik Tutsaklarla Dayanışma Komitesi (ATiK-UPOTUDAK); Devrimcilere yönelik hukuksuz uygulamalar ve enternasyonal dayanışma,
Henning v. STOLZTZENBERG, Kızıl Yardım Federal Yönetim Kurulu Üyesi: Almanya`da Politik Sol Akımlara Karşı Sürdürülen Baskıcı Uygulamalar,
Marcel BOSONNET, Mehmet Yeşilçalı`nın Avukatı-Zürih: Mehmet Yeşilçalı`nın İsviçre`den Almanya`ya İadesine Dair  süren dava ve süreç,
Saleh MAMON, Öğretmen, Örgütlenmelerin Kriminalize Edilmesine Karşı Kampanya (CAMPACC) Sözcüsü: İngiltere`de Politik Örgütlerin Kriminalize Edilmesini değerlendiren konuşmalar gerçekleştirdiler
Saat 10.00 da başlayan ve saat 20.00 civarında sonlanan, 3 Oturum şeklinde gerçekleştirilen sunumlar, katılımcı kitle tarafından ilgiyle dinlenildi.
100MEDIASIMAG3583Sempozyumun sonunda, yapılan tartışma ve değerlendirmeleri içeren katılımcı kurum ve kişilerin katkı,öneri ve eleştirileriyle biçimlenen bir sonuç deklarasyonuyayınlandı. Sonuç deklarasyonunun kamuoyuna,basına ve medya`ya organizatör komite tarafından iletileceği duyuruldu.

AHM-Nürnberg 12748002_1254363027912773_8826662098319643402_o

272 kez okundu.

Check Also

Celal BAŞLANGIÇ Köln`de Sonsuzluğa Uğurlandı

Sürgünde bir yürek daha sustu! Yıllarca basın özgürlüğü için mücadele eden Celal BAŞLANGIÇ’ı dünya basın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir