‘ Olursa bir şikayet ölümden olsun ! ‘

ibrahimsatilmisAlmanya’da sürgünde yaşamını yitiren İbrahim Satılmış’ın ölümünün birinci yıldönümünde Köln de TÜDAY ın düzenlediği okumayla anıldı.

            Ölümeden önce kendisinin anlatığı, Oktay Duman’ın kitaplaştırdığı kendi yaşamını anlatan ”Barikatlar Düşerken” kitabından bölümler okunduğu, ailesi, arkadaşları ve dostlarının birlekte geçirdikleri dönemde derin iz bırakan anılarının anlatıldığı okumada yoğun duygusal anlar yaşandı.

            İbrahim bir sürgündü. Ülkesinden  ayrılıp sürgünde yaşamak zorunda kalmıştı. Binlerce insan gibi güzel bir dünya ve ülke özlemi için mücadeleye katılmış, cangüvenliği tehlikeye girdiğinde; ailesine, sevdiklerine, dostlarına hoşçakal diyemeden gelecegi belli olmayan sürgün yolculuğuna çıkmıştı. Almanyada yaşıyor, Taksi’de çalışıyordu. Direksiyon başında kalbi durdu. Sürgün olarak geldiği Almanya’ya kendisini ‘getiremeyen’ sürgünlerdendi. Dostları için, mücadelenin her cephesinde bulunmak için zamanla yarışıyordu. Küçücük cüssesi, pratik zekasıyla  atom karınca her işe koşturuyordu. Onun gözü, gönlü, aklı hep ülkede ve mücadelede kaldı. Dogduğu topraklarda yaşamayı, sokaklarında dolaşmayı, insanlarla şakalaşmayı, dostları ve arkadaşlarıyla birlikte olmayı  arzuluyordu.

742 kez okundu.

Check Also

Başsağlığı : İz bırakan gazeteci Celal Başlangıç unutulmayacak!

Avrupa Sürgünler Meclisi ( ASM ) olarak sürgünde yaşamak zorunda bırakılan değerli ve saygın gazeteci …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir