ECEVİT PİROĞLU`NA SAHİP ÇIKALIM!

Türkiye’nin iadesini talep ettiği ve 18 aydır Sırbistan’da tutsak bulunan sürgünde devrimci Ecevit Piroğlu için mahkeme yeniden iade kararı verdi.

Avrupa Sürgünler Meclisi ( ASM) `ninde bileşeni olduğu „Ecevit Piroğlu’na Özgürlük İnisiyatifi „ olarak ; 18 Ocak 2023 günü gerçekleşecek temyiz mahkemesi öncesi, tüm enternasyonalist güçleri ve uluslararası insan hakları örgütlerini harekete geçmeye çağrıyoruz.

Türkiye’nin iadesini istediği Ecevit Piroğlu, 558 gündür Sırbistan Devleti tarafından tutsak ediliyor. Alt mahkemenin verdiği iade kararı “Türkiye’nin ilettiği dosyanın yeterince anlaşılır ve açıklayıcı olmadığı, isnat edilen suçlamaların iade koşullarını karşılamadığı” gerekçesiyle, 10 Ekim 2022 günü Sırbistan Yüksek Mahkemesi tarafından bozulmuştu. 12 Aralık 2022 günü alt mahkeme duruşmasız olarak yeniden karar verdi. İlk kararında hiçbir değişikliğe gitmeyen alt mahkeme Ecevit Piroğlu’nun yeniden Türkiye’ye iade edilmesine hükmetti.

18 Ocak 2023 günü Temyiz Mahkemesi yeniden alt mahkemenin verdiği  “iade kararını” görüşecek. Ancak kamuoyu bilmelidir ki; bir önceki iade kararını bozan mahkeme heyeti değiştirilerek yerine başka bir heyet görevlendirildi.

Yaşanan hukuksuzluklara karşı 136 gün açlık grevi direnişi yapan Ecevit Piroğlu 17 Ekim 2022 günü Temyiz Mahkemesinin iadeyi durdurması yönünde aldığı karar ve demokratik güçlerin yaptığı çağrı sonucu  48 kg’ya düştüğü açlık grevi eylemini sonlandırmıştı.

Sırbistan Devleti kendi yasalarını ve imza attığı uluslar arası antlaşmaları yok sayarak iade etmesi durumunda “işkence” ve insanlık dışı uygulamaların suç ortağı olacaktır. Kendi yasalarında yer alan “sonuca varılmayan dosyalarda 12 aydan fazla tutuklu tutulamaz” kararını, yine yasalarında “6 aydan fazla geri gönderme merkezinde tutulmaz” kararını ihlal eden Sırbistan Devleti, Ecevit Piroğlu’na “özel” hukuk uyguluyor. Bu “esir” hukukudur ve suçtur.

İade kararının bozulmasına neden olan hiçbir gerekçe değişmemişken, uluslar arası toplumun yüzlerce başvurusu ve çağrısı ortadayken 18 Ocak’ta görülecek Temyiz duruşmasından “iade kararı” çıkması durumunda Türkiye’nin aylardır Sırbistan’a karşı yürüttüğü  “şantajlara, baskıya, rüşvet siyasetine ve kirli pazarlıklara” boyun eğdiği anlamına gelecektir. Piroğlu’nun serbest bırakılmayarak iade kararının onanması durumunda, onun şahsında Türkiyeli milyonlarca muhalife, Kürt halkına ve IŞİD’e karşı mücadelede eden milyonlarca insana karşı alınmış bir karar olarak Sırbistan tarihe geçecektir.

SÜRGÜNLERE VE POLİTİK TUTSAKLARA YÖNELİK TUTUKLAMA VE BASKILARA SON!


42 kez okundu.

Check Also

SÜRGÜNDE MÜCADELECİ KADIN OLMAK – Nuray Bayındır

Sürgün insanın iradesi dışında ülkesinden, doğduğu coğrafyadan, bağlı bulunduğu topluluktan uzaklaştırılmasıdır. İnsanın sevdiklerinden, yaşadığı ortamdan, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir