Ecevit Piroğlu açlık grevini sonlandırdı

135 gündür açlık grevinde olan Ecevit Piroğlu’na, içinde ASM (Avrupa Sürgünler Meclisi) ninde olduğu 15 kurum tarafından kazanımlar sağlanıldığını ve açlık grevini sonlandırarak tedavi görme çağrısı yapılmıştı.

Sırbistan’da 16 aydır tutsak olan ve 136 gündür açlık grevini sürdüren devrimci Ecevit Piroğlu, dün 15 kurum tarafından yapılan “açlık grevini sonlandırma” çağrısına yanıt verdi

Ecevit Piroğlu tarafından kamuoyuna hitaben kaleme alınan mektupta; “Ben Ecevit Piroğlu. İşçi sınıfının ve ezilen halkların özgürce yaşayacağı sınıfsız, sınırsız, sömürüsüz bir dünya için mücadele yürüten enternasyonalist komünistim. Göğü fethe çıkan ilk komünarlardan bu yana onurlu kavgamızın diyetini canlarıyla ödeyen yoldaşlarımı saygıyla anıyorum. Onlara layık olmaya çalışıyorum.

Bizlerin vatanı yoktur. Zulüm neredeyse atlarımızı oraya süren bir geleneğin yürütücüleriyiz. Türkiye işçi sınıfının kurtuluşu için yürüttüğümüz mücadele günü geldi zindanlarda, günü geldi Taksim Gezi Direnişi’nde dalgalandı. Günü geldi ezilen Kürdistan halklarının IŞİD’e ve sömürgeciliğe karşı direnişinde Rojava’da bayraklaştı. Devrimcileri ‘terörist’ olarak yargılamaya çalışan uluslararası saldırılara karşı 16 aydır da Sırbistan hapishanelerinde direniyorum.” ifadelerine yer verildi.

Piroğlu Mektubunda şunları kaydetti:

“Türkiye’deki iktidarın “iadem” ile mahkûm etmek istediği herkesin bildiği gibi hiçbir zaman şahsım olmadı. Faşizm, şahsım üzerinden Gezi Ayaklanması ile Kürt özgürlük mücadelesinin ortaklaşması ve birleşmesi için verilen mücadeleyi mahkûm etmeyi amaçladı. İki halkın birleşik mücadelesini, milyonların özgürlük umudunu “terör” hamasetiyle yargılamak istedi. Buna karşı cevabım açlık grevi oldu.

Bu süre boyunca kaldığım tecritte,  siz değerli dostlarımın ve yoldaşlarımın dışarıda sergilediği dayanışma eylemleri direncimin mayası oldu. Birleşik direnişimiz sonucu halen fiziken özgür olmasamda, iade süreci geçici olarak durduruldu ve tecrit uygulaması kaldırıldı. Bu süreç içerisinde direnişimiz bazı sonuçlar verdi, kazanımlar sağladı.

Dün dostlarımızın yeni bir çağrısı tarafıma ulaştı. Bu aşamada “Açlık grevimi sonlandırmam ve tedaviyi kabul etmem” yönündeki çağrılarını esas alıyorum. Yeni bir durum değişikliğinde mücadelenin bir parçası olan açlık grevi direnişini yeniden gündeme alacağımı bildirerek, 136. Gününde açlık grevi direnişimi sonlandırdığımı ve tedaviyi kabul ettiğimi beyan ediyorum.

Tüm dostlarımı ve yoldaşlarımı bir kez daha saygıyla ve hasretle selamlıyorum

Yaşamak direnmektir!

Berxwedan jiyane! “


12 kez okundu.

Check Also

SÜRGÜNDE MÜCADELECİ KADIN OLMAK – Nuray Bayındır

Sürgün insanın iradesi dışında ülkesinden, doğduğu coğrafyadan, bağlı bulunduğu topluluktan uzaklaştırılmasıdır. İnsanın sevdiklerinden, yaşadığı ortamdan, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir