Bern İnsan Hakları Dayanışma ağı (BİHDA) ile Kahvaltı

1525413_586534798094030_1907333360_n

19 Ocak 2014 tarihinde ( Pazar) , İsviçre`nin Bern şehrinde ; nasıl bir insan hakları ve dayanışma faaliyeti yürütebiliriz konusunu tartışıldı.

Yaklaşık 40 kişinin katıldığı forum öncesi , forumu organize eden arkadaşlar tarafından hazırlanan zengin bir kahvaltı yapıldı. Forum esas itibari ile saat 12.00 – 15.00 arasında gerçekleşti. Çeşitli dernek ve kurumdan arkadaşların yanı sıra foruma ölüm oruçlarında engelli duruma düşen arkadaşların katıldığıda gözlendi. Forumda öne çıkan konu ise , Bern İnsan Hakları ve Dayanışma Ağı`nın öncelikle İsviçre`de ölüm oruçlarında , açlık grevlerinde engelli duruma gelmiş , ruhsal ve fiziksel açıdan desteğe ihtiyaç duyan arkadaşların bu ihtiyaçlarına cevap bulmakla başlamanın doğru olacagı kararı oldu. Konuşmalar esnasında bazı arkadaşlar tarafından böyle bir oluşuma acil ihtiyaç olmadığı , insan hakları konusu , var olan dernek ve platformlar tarafından zaten yürütüldüğü söylendi. Bazı konusmacıların da İsviçre`de saglıklı bir dayanışmanın ve iletişimin olmadığı , bu nedenden dolayı , ülkeye yeni gelen ve ya yıllardır burada olan, ama oturumu olmayan insanların çeşitli ihtiyaçlarını karşılamakta büyük zorluklarla karşılaştıklarını vurguladılar.

Biz , foruma Avrupa Sürgünler Meclisi İsviçre Temsilcileri olarak katıldık ve İnsan hakları ; dil , din , ırk ve cinsiyet gözetmeksizin tüm insanların yararlanması gereken hak ve özgürlüklerin olduğu , özelinde İsviçre`de , genelinde de Avrupada insan hak ve özgürlüklerinden yoksun yaşayan yüzlerce insanın olduğu , başta ölüm oruçlarından sonra engelli duruma gelen arkadaşların yaşam şartları olmak üzere , Avrupa`da sürgün olarak yasayan kadın ve çoçukların Avrupa`nın çeşitli ülkelerinde sürgün olan ve Türkiye Devleti tarafından iadeleri istenen yüzlerce insanın , 12 Eylül darbesinden sonra Avrupa; da sürgün yaşayan ve hala ülkeye gidemeyen insanların da olduğunu belirtikten sonra , bizim Avrupa Sürgünler Meclisi olarak verdiğimiz mücedelenin de insan hakları mücedelesi olduğunu ve bu anlamda mücadelelerine destek ve yardımcı olacağımızı belirttik.

Arkadaşlara başarılar dilerken , sürgünde yaşayan her bireyin kendini insan haklari mücadelesinin bir parçası olarak görmesini ve çalışmalara katkı sağlamasını bekliyoruz.

Esma Güneş Uzun

 

582 kez okundu.

Check Also

T.C. TARİHİ SÜRGÜN VE KATLİAMLAR TARİHİDİR !

T.C. TARİHİ SÜRGÜN VE KATLİAMLAR TARİHİDİR ! Türk Devletinin kuruluşundan günümüze kadarki 100 yıllık tarihi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir