Başı dik olan savaşçılar ölmez! Sarkis Hatspanian da ölmeyecektir!

 

26904521_1839715626103611_4194448284111546129_n

Bir zulüm tarihinin yarattığı bir kanlı kimlik; “ulus” adıyla üretilen yapay bir toplum için Anadolu’yu öz evlatlarından mahrum bırakan ırkçı bir sistem. 100 yıldır kendisine biat etmeyene kin kusan soykırımlarla lekelenmiş soysuz bir devlet. Ermeni asmakla, Kürt’ü kesmekle, Rum’u sürmekle, Asuri’nin Keldani’nin kökünü kazımakla, coşkun akan ırmakları Alevi kanıyla kızartmakla övünen insanlık düşmanı bir ideoloji.

Anadolu-Mezopotamya halklarının bütünü gibi, Ermeni halkı da bu zulme rağmen var olma savaşını sürdürdü. Kendi küllerinden doğmaya çalıştı açıkçası.

1915 yılının 15 Haziran’ında dizildiler yan yana 20 aydın insan, yirmi gazeteci-bilimci, yirmi Ermeni özgürlük savaşçısı. O sabahı, şafak sökmekteyken henüz, zindanlarından çıkarıldı 20’ler. Yüzlerine karşı okuna idam fermanlarını bile dinlemediler. Paramaz’ın sesi bastırdı zulmün sesini: “Yoldaşlar, yiğitçe, başımız dik gideceğiz ölüme!”

Ve bu yeniden yazıldı insanlık tarihinde milyonu aşan katliam, yüzbinlerle sürgün, velisiz kalan çocuklar… Tarih unutmaz! Hrant da unutmadı.

Tarih unutmaz! Sarkis de unutmadı.

Ve Paramaz, yeniden doğdu her zulüm sonrası.

Hrant sokak ortasında katledildi güpe gündüz. Sarkis sürgünlerde kaldı ömrünce. Kendi toprağına hasret gitti sömürgeci zulmün sonucu.

***

Sarkis Hatspanian, 1962 İskenderun doğumlu idi. Kardeşimiz Hrant Dink ile okul arkadaşı; sosyalizm idealini taşıyan herkesin yoldaşı idi. 12 Eylül askeri darbesi sonrası sürgüne çıkmak zorunda kaldı. Önce Fransa’da yaşadı, Fransız vatandaşı oldu. 1990’dan itibaren Ermenistan’a yerleşti.

Dünyayı sorgulamayı, adalet aramayı ömrünce sürdürdü. 2008’de seçilen Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’a yönelik muhalif duruşunu da cesurca sürdürdü. Bu nedenle tutuklandı, 2011’de serbest bırakıldı.

İşte böyle, onurla bezenmiş bir yaşam!

Elinde mum, adalet arayan bir Ermeni Diojen. En zor koşullarda bile çığlığını yüksek sesle haykırmasını terk edemeyen Paramaz geleneğinin bir temsilcisi.

Ve işte böyle, inançla büyümüş bir yaşam!

Ve Sarkis Hatspanian’ı bedensel olarak kaybettik.

Uzun süre peşini bırakmayan o hastalık, onun bedenini çekip aldı aramızdan.

Sarkis Hatspanian 21 Ocak 2018’de, saat 14.00’de Fransa’nın Lyon kentinde, tedavi edilmekte olduğu hastanede gözlerini son kez kapadı.

Ermeni halkı değerle bir özgürlük savaşçısını bedensel olarak kaybetti.

Şimdi biz de onunla birlikte aynı inancı sürdüren yoldaşları olarak, aynı inadı yaşama dayatarak, aynı şarkıyı birlikte haykıracağız:

Başımızı öne eğmedik, ve eğmeyeceğiz.

Ağladığımızı duysalar da, varlığından emin olduğumuz gelecek günleri özgür şafaklarla buluşturmak için sesimizi onun sesine katacağız.

Ermeni halkının başı sağ ve dik olsun! Sarkis, ışıklar içinde uyusun!

 

AVRUPA SÜRGÜNLER MECLİSİ

27021238_10155582842587886_8829756326139633955_o

1114 kez okundu.

Check Also

Başsağlığı : İz bırakan gazeteci Celal Başlangıç unutulmayacak!

Avrupa Sürgünler Meclisi ( ASM ) olarak sürgünde yaşamak zorunda bırakılan değerli ve saygın gazeteci …

One comment


 1. O gerçekte gitmeyecek……
  Onu daima kavgamızda yaşatacağız
  Yeri geldiğinde tartışmaktan kaçınmak için susmayacak, “içimizden geçen neyse o”,diyip, insanlık, halklar ve hakları ile özgürlükleri, emek ve adalet adına, onun gibi fikrimizi söylemeyi, icabında öfkelendirmeyi göze alıcaz artımızla eksimizle ve adalet için mücadelemizi sürdürürken onu da yaşatacağız yad ederek…ilerleyeceğiz….ışıklar içinde olsun yoldaşımız.
  *** Sarkis Kevorki Hatspanian***
  -Leman Stehn-

  Նա ոչ թե, իրոք, … նա միշտ ապրում է մեր պայքարի …. եւ եթե այն գալիս է իջնում է դրան, մենք երբեք չենք կարող լուռ մնալ, որպեսզի խուսափի վեճը դուրս դեպ, սակայն պետք է ուղիղ նրա նման, հանուն մարդկության , ժողովուրդների ու նրանց իրավունքների եւ դրանց ազատությունը, աշխատուժի եւ արդարություն ասել, թե ինչ ենք մենք մտածում, եւ գնման վերցնել հակառակը «նեղացնել»: ավելի լավ կամ ավելի վատ ….. եւ մեր պայքարի հանուն արդարության նա պիտի ապրենք, մենք պիտի հիշելու նրան եւ առաջ շարժվել դրա հետ …. լույսի ներքո մեր թիմակից հանգստութիւն պիտի գտնէք *** *** Սարգիս Հացպանյանի
  -Leman Stehn-

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir