Avrupa’dan Kobani’ ye giden Heyetin Raporu

images 1ABDEM tarafından yapılan çağrı üzerine oluşan ve 23-26 tarihleri arasında Kobane halkıyla dayanışmak üzere bölgeye giden heyetin raporunu sizlere iletiyoruz.

HEYETTE YER ALAN KURUMAR:
Nor Zartonk Ermeni Insiyatifi (İstanbul’dan bir arkadaş geldi.)
Mezopotamya Demokratik Değişim Partisi (Asuri-Süryani – Efram Yalçın)
DİDF (Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu Genel Sekreteri Düzgün Altun ve Yücel Özdemir)
ADHF (Almanya Demokratik Haklar Federasyonu – Kasım Koç)
Ezidi Dernekleri Federasyonu (Sabriya Savgat)
ATIF(Almanya Türkiyeli İşçiler Federasyonu – Mustafa) Demokratik Güç Birliği
Demokratik Alevi Federasyonu (FEDA Eşbaşkanı Ali Köylüce)
23 Eylül Salı DIYARBAKIR:
DTK tarafından karşılanan heyetimizin 6 üyesi otele yerleştirildi.

Hayat TV’de program: Yücel Özdemir’in hazırlayıp sunduğu Avrupa Penceresi, bu kez Diyarbakır’da Düzgün Altun, Sabriya Savgat ve bölgeden bir gazeteci arkadaşın katılımıyla yapıldı. Program 26.09.2014’te yayınlandı.

24 Eylül SURUÇ:
Sabah Suruç’a yolculuk. Yolda 6 değişik noktada durdurulduk ve kimlik kontrolü yapıldı. Suruç’a vardığımızda ilk önce Belediye’ye ait Kültür Merkezi bahçesinde bulunan Kobanelileri ziyaret ettik.
Ardından belediyede bizi karşılaması planlana arkadaşlarla görüştük. HDP milletvekilleri Demir Çelik ve Aysel Tuğluk’a heyet hakkında bilgi verildi. Ardından Mürşitpınar Sınır Kapısı’na gidildi.
Burada ABDEM heyeti olarak bir basın açıklaması yaptık ve Avrupa’da yaşayan Kürdistanlıların, Mezopotamya’nın değişik halklarının ve Türkiye kökenli göçmenlerin dayanışma duygularını ilettik. ABDEM Heyeti Sözcüsü Yücel Özdemir’in yanı sıra diğer kurumların temsilcileri de söz alarak Türkçe ve Kürtçe dayanışma mesajları verdiler.
Ardından delegasyon üyeleri Mürsitpınar’da İMC TV tarafından yapılan canlı yayına katıldılar. ABDEM’in tanıtımının yanı sıra dayanışma mesajları verilerek, bu temelde Avrupa’da dayanışmanın örgütleneceği ifade edildi.
Ayrıca Med Nuçe TV için de bir çekim yapıldı.

Mürşitpınar’daki bekleyiş sırasında çok sayıda Kobaneli ile görüştük ve sınırı geçmek için çaba harcadık.

Ardından Suruç Belediyesi Eşbaşkanı Zuhal Ekmez ile makamından bir görüşme yapıldı. ABDEM ve heyet bileşenleri tanıtıldı ve nelerin yapılabileceği konuşuldu.
Belediye Başkanı’nın isteği: Giyis vb. Malzemenin Avrupa’dan toplanarak gönderilmesine gerek yok. Daha çok maddi destek temelinde bir kampanyanın örgütlenmesinin yararlı olacağını dile getirdi. Toplanacak maddi yardımları bölgeye götürecek heyetlere ihtiyaç listesi verilecek ve buna göre bölgeden satın alınabilecek. Şu anda en çok ihitiyaç duyulan malzemelerin başında yatak, döşek, mama. Çocuk bezi vs. ihtiyaç var.
Belediye’de yardımlar konusunda bir komite kurulmuş durumda. Bütün telefonlar heyetimizde mevcut. İsteyen kuruma ilişki için gönderilebilir.

Heyet üyelerinden Yücel Özdemir, Sabriya Savgat, Ali Köylüce (KESK Başkanı Lami Özgen’in de katılımıyla) Sterk TV’de canlı yayınlanan bir programa katıldı. Avrupa’dan dayanışma mesajları verildi. Kobane direnişinin önemi ve bölgenin durumu üzerine görüşler belirtildi.

Gece konaklama için yerelde bir hazırlık olmadığı için gece Urfa’da bir otelde konaklamak durumunda kaldık.

25 Eylül Perşembe:
Suruç’a döndükten sonra Türkiye’nin değişik kentlerinden gelen Alevi örgütleriyle birlikte konvoy halinde sınır köyleri dolaşarak, nöbet tutan, insan zinciri oluşturan hala destek verildi. Üç köye yapılan ziyaretlerde Alevi kurumlarının temsilcileriyle birlikte heyetimiz adına da birer konuşma yapılarak, Kobane direnişinin Avrupa’da yaşayan Kürt, Türk, Alevi, Ezidi, Süryani, Ermeni, Rum, Laz… halklarının da direnişi olduğu vurgulandı ve Uluslar arası dayanışmanın bundan sonra da devam edeceği vurgulandı.
Ardından yeniden Mürşitpınar’da Alevi kurumlarının temsilcileriyle birlikte bir basın açıklaması yapıldı ve TV’lere röpörtajlar verildi.
Böylece Suruç ziyareti tamamlandı ve 26 Eylül Perşembe günü akşam saatlerinde yeniden Diyarbakır’a dönüldü.

GEZİNİN SONUÇLARI:
1- Heyete katılan kurumların temsilcileri olarak, genel olarak verimli, yararlı iki güç geçirdiğimiz konusunda görüş birliğine vardık. Böylesine bir dönemde Türkiye’nin ve Kürdistan’ın dört bir yanında gelenlerin yanı sıra Avrupa’dan bir heyetin gitmesi, Kobane’ye desteğe Uluslar arası bir boyut kazandırmış ve moral veriştir.
2- Maddi yardım konusunda Belediye Eşbaşkanı’nın söyedikleri ve önerilerinin yerinde olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle her kurumun kendi cephesinden maddi açıdan bir dayanışma kampanyası sürdürmesi ve bunu belediye tarafından kurulan komite aracılığıyla bölgeye ulaştırılmasında büyük bir yarar var.
3- Suruç ve Kobane’de olanların Avrupa halklarına doğru bir şekilde ulaştırılması gerekiyor. Bu temelde kamuoyu çalışması büyük bir önem kazanmaktadır.
Bu çerçevede ilk elden geziyi kapsayan bir izlenim/değerlendirme Yücel Özdemir tarafından Neues Deutschland gazetesine tam sayfaya yakın bir yazı yazılmış ve 30.09.14’te yayınlanmıştır.
https://www.neues-deutschland.de/artikel/947613.eine-region-im-ausnahmezustand.html?sstr=Y%FCcel

Gezi kapsamında ilgili ayrıca Evrensel Gazetesi’nde de iki yazı yayınlanmıştır.
http://www.evrensel.net/haber/92745/koban-sinirinda-teyakkuz.html#.VCsYW_l_uT9
http://www.evrensel.net/kose-yazisi/72346/koban-kapisindan.html#.VCsYl_l_uT9
Ayrıca Fırat Haber Ajansı, Özgür Politika ve Özgür Gündem Gazetelerinde de heyetin ziyaretleri hakkında haberler yayınlandı.

Özellikle Alman kamuoyuna yönelik çalışmalarımızın eksik olduğu açıktır. Önümüzdeki günlerde daha fazla kamuoyu çalışması yapmamız gerektiği açıktır.

4- Almanya’da yaşayan Türkiye kökenli göçmenleri arasında Kobane direniş ve terör örgütünün saldırılarına karşı etkili bir aydınlatma ve eylem çalışması yapmamız gerekmektedir. Bu temelde pek çok kentte toplantılar yapılıyor. Ayrıca açlık grevi çadırları açılıyor. Bu temelde heyet üyelerinin toplantılara katılarak yerinden izlenimlerle halkı bilgilendirmesi önemli.

 

777 kez okundu.

Check Also

ASM Yürütme Kurulu 9. Toplantısı Gerçekleşti

Dünyada emperyalistler arası savaş ve işgallerin sürdüğü, silahlanmaya yönelik askeri bütçelerin artırıldığı, 16-18 Şubat tarihleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir