Avrupa’da mültecilere karşı daha fazla tel örgü

309054424

29 Nisan 2016 Cuma 07:07
HABER MERKEZİ – ANF

Geçtiğimiz yıl Balkanlar üzerinden Avrupa Birliği’ne (AB) yönelik mülteci akını sonrasında birçok ülkenin sınırlarına yeniden tel örgüler çekmeye başlaması dikkat çekiyor. İngiltere ve Fransa’nın ardından Avusturya da tel örgülere yenilerini eklerken, serbest dolaşım hakkının olduğu kıtadaki hak kısıtlanıyor.

Avusturya, Yunanistan’dan mülteci akışının yavaşlaması sonrasında yeniden gündeme oturan İtalya sınırına yüzlerce metrelik tel örgü çekecek. Ülkenin İtalya ile arasındaki  Brenner otoyolunun olduğu alana 250 metre tel örgü çekilmesi planlanırken, turistik bölgeden kuzeye geçişlerin engellenmesi hedefleniyor.

Tel örgülerin ‘ihtiyaç halinde’ 370 metreye kadar uzatılacağı bildirilirken, burada yapılacak kontrollerle ülkedeki mülteci kotasının dolması halinde mülteciler geri gönderilecek.

Avusturya’nın tel örgü planına Akdeniz üzerinden gelen mültecilerin birinci güzergahı olan İtalya’dan tepki geldi. Başbakan Matteo Renzi, Avusturya’nın tel örgü planınn AB hukukunun çiğnenmesi anlamına gelediğini söylerken, konuyu Brüksel’e götüreceklerini dile getirdi.

Başkent Roma’da Avusturyalı mevkidaşı Wolfgang Sobotka ile bir araya gelen İtalya İçişleri Bakanı Angelino Alfano da, tel örgü planına karşı komşu ülkeyi uyardı. Alfano, Avusturya hükümetinin kararının ‘mantıksız’ olduğunun altını çizdi.

AB ülkelerinin sınırlarına yeniden soğuk savaş dönemindeki gibi tel örgüler çekme eğilimi geçtiğimiz yıl Orta ve Doğu Avrupa’da başlamıştı. Macaristan, Slovenya ve Bulgaristan’ın sınırlarına kilometrelerce tel örgü çektikleri bir ortamda Polonya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya ve Macaristan mültecilere karşı ortak bir planı hayata geçirmişlerdi.

Bu tandans son olarak Fransa ile İngiltere tarafından sahiplenilmişti. Dün Fransa’nın Calais Valiliği’nden yapılan açıklamada, İngiltere’nin finansmanıyla Calais Limanı’na yüzlerce metrelik tel örgü çekileceği duyurulmuştu.

75 kez okundu.

Check Also

Celal BAŞLANGIÇ Köln`de Sonsuzluğa Uğurlandı

Sürgünde bir yürek daha sustu! Yıllarca basın özgürlüğü için mücadele eden Celal BAŞLANGIÇ’ı dünya basın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir