‘AVRUPA SÜRGÜNLER MECLİSİ’NE AÇIK MEKTUP’

 

gorulmustur3
Yıllardır sürdürmeye çalıştığımız politik tutsaklarla dayanışma çabamız devam ediyor. Bu süreçte -zaten tecrit sayılan cezaevlerinde verilen özel cezalara rağmen- politik tutsakların üretmeye devam ettiğini gördük. Tabi aynı zamanda “dışarıdan” yeterince mektup alamadıklarından şikayetçi olduklarını fark ettik. Bir tutsak için en önemli moral kaynağı: Ziyaretçi ve mektuplardır diyorlar. Gelen mektuplara sevinçlerini ifade ediyorlar.
Gelinen aşamada hem paylaşım hem mahpus ailelerine moral verme hem de okuyucuları mektup yazmaya teşvik etme amacıyla “gorulmustur.org” sitesini hazırladık. 2012 yılında kurduğumuz site aynı zamanda bir arşiv merkezi haline geldi. Gelen mektupları, tutsakların sanatsal ürünlerini sitemizde ve sosyal paylaşım ağlarında sizinle paylaşmamızın bir diğer nedeni: Hem politik tutsakların ne koşullarda yaşadığı hakkında bilgi edinmeniz, (sağlık sorunlarından, hücrelerde nasıl yaşadıklarına, günlük yaşantılarına ve morallerine kadar) hem de verdiğimiz adreslere – içinden birine de olabilir− sizin de yazmanız. Yazmak, yazışmak önce zor geliyor ama sonra yazıştığınız insanla arkadaş oluyorsunuz. Bu da hem onun için, hem sizin için bir moral kaynağı haline geliyor.
Sizden de destek bekliyoruz. Beklentimiz para değil. Zaten “Görülmüştür Ekibi” gönüllülerden oluşuyor. Ne devletten ne fonlardan ne de tekellerden destek istemiyoruz. Dostlarımızdan bile para kabul etmiyoruz. Sadece pul desteği aldığımız oluyor. Sizden talebimiz “Bir adres de sen al, bir mektup da sen yaz” kampanyamıza destek olmanız. Web sitemize girerek adres almanız. Mektup yazmanız. Bu konuda çağrı yapmanız. (Elbette içinizde yıllardır mektup yazan, tutsaklarla dayanışan arkadaşlar olduğunu da biliyoruz. Ama sayının yetmediğini vurgulamak istiyoruz.)
“Sürgün” ile “tutsak” arasında önemli bir benzerlik olduğunu biliyoruz. Ekibimizde uzun yıllar sürgün yaşadıktan sonra ülkeye dönen arkadaşlarımız olduğu gibi hapisten çıkanlar da var. Bu anlamda tutsak hallerini en iyi sizin anlayabileceğinizi düşünüyoruz.
Sevk ve sürgünler oluyor bu nedenle Web sitemizdeki adresleri sürekli güncelliyoruz. Dilerseniz gelen tutsak mektuplarını okuyup adresini alabilirsiniz. Dilerseniz listeden seçebilirsiniz. Listemizdeki tutsaklar “sol – sosyalist ve yurtsever” tutsaklardan oluşuyor. Tümüne aynı mesafedeyiz. Görülmüştür Ekibi’nin yapısı da öyledir.
Aşağıda vereceğimiz linklerden hakkımızda daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca “ilk defa mektup yazacak arkadaşların dikkatine” diye hapishanelere mektup yazma koşulları- sınırları hakkında ayrıntılı bilgi sunduk. http://gorulmustur.org/…/ilk-defa-mektup-yazacak-arkadaslar…

ve http://gorulmustur.org/icerik/guncel-tutsak-adresleri
Bir not da, ‘Uzun zamandır mektup yazmadım, nasıl yazacağımı, başlayacağımı bilemiyorum’ diyen arkadaşlara. İnanın ki ne yazsanız onlar için moral olur. Günlük yaşantınızdan bir kesit yazıp yollamanız yeter. Kuru ajitatif söylemlere gerek yok. Zaten bu insanların her biri oturup bildiri yazacak kapasiteye sahip. Bu anlamda 10 yıldır 20 yıldır içeride olan insanlara dış dünyadan haber vermek, günlük yaşantı hakkında bilgi vermek, paylaşmak da çok önemli.
Bir mektup ya da kartpostalla da olsa dayanışmaya katılmanız dileğiyle.
Selamlar sevgiler…

Görülmüştür Ekibi gorulmustur@gmail.com www.gorulmustur.org

789 kez okundu.

Check Also

7. ASM Yürütme Kurulunun 1. Toplantısı Gerçekleştirildi

7.Kongresini 16 Mart 2024`de Mannheim kentinde gerçekleştiren Avrupa Sürgünler Meclisi (ASM) Yürütme Kurulu 12 Nisan …

One comment

 1. Ganime Gülmez

  Kocaman Merhaba “Görülmüştür”e!!!!

  Sayfanıza baktığımda, “kuş yuvasına” yerleşebilmiş gibi hissettim kendimi birdenbire. Zindanda-dışarıda olan nice tanıdıklarımız diziliverdi. Aradaki mesafeler “küçüldü” bir kıvılcım hızıyla!

  Sadece onlara yazılması yönlü çalışmanız-çabalarınız değil, onlardan gelenlerin “görünür” hale gelebilmesini sağlamanız, beni inanılmaz çoşkulandırdı!!

  “Sadece pul” kabulünüzmüş! Bunun altını çizdiğiniz satırlarınızı selamlıyorum!!

  DÜŞÜNCENİZ; BUNU GERÇEKLEŞTİRMEKTEKİ EMEKLERİNİZ İÇİN, YÜREK DOLUSU TEŞEKKÜRLER!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir