ASM Avusturya da Basın Açıklaması Yapacak

Sevgili  Dostlar

Sevgili Basın Emekçileri

Avusturya Sürgünler platformu olarak 11 Nisan günü saat 10.00’da Alman Büyükelçiliği önünde  bir basın açıklaması yapacağız.

Almanya’da NSU (Nasyonal Sosyalist Yeraltı ) örgütü cinayetlerinin görüleceği mahkeme 17 Nisan’da başlayacak.
Avrupa’nın bir çok şehrinde Avrupa sürgünler meclisine bağlı olarak basın açıklamaları yapılacaktır. Avusturya Sürgünler Platformu olarak bizler Viyana Alman Büyükelçiliği önünde bir basın açıklaması gerçekleştireceğiz.
Faşist cinayet şebekelerinin cinayetlerini protosto etmek için düzenlediğimiz protesto eylemine viyana basın emekçilerini ve komuoyunu aramızda görmek istiyoruz.

2000-2007 tarihleri arasında 8’i Türkiye kökenli, 1’i Yunan ve diğeri de Alman olmak üzere 10 kişinin ölümünden sorumlu tutulan Nazi yanlısı faşist NSU davası, 17 Nisan’da, Münih Eyalet Mahkemesi‘nde ilk duruşması görülecektir.

Bu davada bütün dünyanın gözü Almanya’nın üzerinde olacaktır.

Dünya kamuoyunun uzun zamandır dikkatle takip ettiği Almanya‘daki NSU davasında skandal bir gelişme yaşandı. Münih Eyalet Yüksek Mahkemesi‘nin kararıyla davayı izleyecek basın mensupları için „ eşitlik ilkesi“ gözardı edilerek tarihi ve önemli bir davanın tarafsızlığına da henüz başlamadan gölge düştü. Göçmen medya için sabit yer uygulaması gözardı edildi.
17 Nisan’da başlayacak NSU davasında ” yabancı kökenli” hiçbir gazeteci ve basın mensubu salonunda yer almayacak. Akreditasyonu kabul edilenler arasında uluslararası ve dünya basın kuruluşlarından herhangi bir temsilcinin olmaması, ciddi kuşkuların doğmasına yol açmaktadır.

Bu anti-demokratik ve ayrımcı tutuma yönelik tepkilerin artması üzerine, Bavyera Anayasa ve Münih Eyalet Yüksek Mahkemesi Başkanı Karl Huber, „davanın izlenmesi için onaylanan 50 kişilik gazeteci listesinin kesinlikle değişmeyeceğini belirterek bu ayrımcı, hukuk dışı uygulamayı savunmuştur.

Almanya’nın yargı güvenirliğine gölge düşüren bu karar derhal geri alınmalıdır. Tersi durumda Almanya, büyük bir hukuki skandala imza atmış olacaktır. Ve bu da ırkçılıkla hesaplaşma noktasında Almanya’nın güvenirliğini tartışma konusu yapacaktır.

Geçmişte göçmen kökenli örgütlerin yasaklanması konusunda tereddüt etmeyen Federal İçişleri Bakanlığı ve Alman Yargısı, bugün NPD gibi diğer yabancı düşmanı, ırkçı-faşist parti ve örgütleri yasaklamada „demokrasi „ adına tereddüt etmektedir.

Avrupa’da yaşayan Sürgünler olarak NSU davasının takipçisi olacağız. Ülkesini hangi gerekçeyle olursa olsun terketmek zorunda kalan göçmenlerin sürgünlük koşullarında yaşadıkları zorluklara karşı sessiz kalmayacağız.

Münih Eyalet Yüksek Mahkemesi’nin Göçmen Medya’ya karşı uyguladğı ayrımcı ve anti-demokratik uygulamayı şiddetle kınadığımızı açıklıyoruz.

Bu anti – demokratik kararı, Solingen ve Mölln katliamlarının yaşandığı bir ülkenin Yargısı için yüz karası olarak değerlendiriyoruz.

Dünya kamuoyunun dikkatle izlediği önemli bir ırkçılık ve insanlık suçu davasını basit bir formalite uygulaması olarak açıklayarak mağdurların sesi olacak Göçmen Medyasını mahkeme dışında bırakmak, ırkçı canilere güç verecek ve mahkemenin tarafsızlığına gölge düşürecektir.
Zaman geç olmadan bu yanlış karardan vazgeçilmelidir.

-17 Nisan Münih NSU Davasında Göçmen Medya‘ya sabit yer verilmelidir.
-Uluslararası Af Örgütünü (ai), Almanya Gazeteciler Birliğini (dju) , Göç ve Uyumdan sorumlu bakan ile tüm demokratik Parti liderlerini, vekillerini ve insan hakları kuruluşlarını olaya karşı duyarlı davranmaya çağırıyoruz.
-Göçmen Medyanın içeri alınmadığı bir Mahkemenin tarafsızlığı tartışılmalıdır.
-Alman Medyası sesimize kulak vererek Göçmen Medyanın alınmadığı bir salonda yer almamalı ve Mahkemeyi protesto etmelidir.

Avusturya Sürgünler platformuimages (2)

338 kez okundu.

Check Also

“Sürgün ve Kadınlar” – Engin Erkiner

Avrupa Sürgünler Meclisi ( ASM ) Yürütme ve Yayın Kurulu üyelerimizden Engin Erkiner tarafından “Sürgün …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir