Ant kurucularından, büyük yazarımız Yaşar Kemal’i kaybettik

yasar uçar

Edebiyatımızın dev yazarı Yaşar Kemal’i kaybettik. 91 yaşında yaşama veda eden Yaşar Kemal sadece ülkemiz gerçeklerini şiirsel bir dille haykıran bir edebiyatçı değil, aynızamanda ulusal sorun da dahil Türkiye’nin tüm temel sorunlarına çözüm getirebilmek için ömrünün önemli bir kısmını Türkiye İşçi Partisi saflarında mücadeleye hasretmiş bir aydındı.
Bu niteliğiyledir ki, Fethi Naci ve Doğan Özgüden’le birlikte 1967 yılında yayına başlayan sosyalist Ant Dergisi‘nin kurucularından biri olmuş, onun sürekli yazarları arasında yeralmıştı.
1968’den itibaren eşi Tilda Gökçeli’yle birlikte Ant Yayınları‘nın kuruluşuna da katkıda bulunmuş, İnce Memed, Ölmezotu, Ortadirek, Yer Demir Gök Bakır, Üç Anadolu Efsanesi adlı yapıtları bu yayınevi tarafından yayınlanmıştı.
1969 yılında görüş ayrılığı nedeniyle Ant’tan ayrılmış olmasına rağmen 12 Mart Darbesi’nden önceki dönemde Ant‘ta yayınlanan yazıları nedeniyle Yaşar Kemal hakkında açılan 10 davada 43,5 yıl hapis istenmişti.
      1967 yılında açılan davalar… 1970’de Yaşar Kemal için istenen hapis cezaları 43,5 yıla yükselmişti
Ant’ın diğer kurucusu Fethi Naci’nin 3 Nisan 2008’de ölümünden sonra bugün Yaşar Kemal’i de kaybetmiş olmamızdan dolayı üzüntümüz derindir.
Yakınlarının ve dostlarının acısını paylaşıyor, edebiyat dünyamıza ve de özellikle uğrunda mücadele verdiği Türkiye’nin ezilen tüm halklarına başsağlığı diliyoruz.
Brüksel, 28 Şubat 2015
Ant Dergisi ve Yayınları Yöneticileri
Doğan Özgüden – İnci Tuğsavul
collage

406 kez okundu.

Check Also

ASM Yürütme Kurulu 9. Toplantısı Gerçekleşti

Dünyada emperyalistler arası savaş ve işgallerin sürdüğü, silahlanmaya yönelik askeri bütçelerin artırıldığı, 16-18 Şubat tarihleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir