3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nde Türkiye dünya birinciliğini sürdürüyor!..

Necati AbayNECATİ-ABAY-430x229

Necati Abay, Tutuklu Gazetecilerle Dayanışma Platformu (TGDP)’nin Sürgündeki Temsilcisi

3 Mayıs 2013

Türkiye’de ve Dünyada basın özgürlüğü, düşünce ve ifade özgürlüğü, halkın haber alma hakkını savunan gazeteciler, çeşitli saldırılara maruz kalmaya devam ediyor.

Tutuklu Gazetecilerle Dayanışma Platformu (TGDP) olarak basın emekçilerinin 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nü kutluyoruz.

Ne hazindir ki Türkiye, tutuklu ve hükümlü gazeteci sayısı bakımından Dünya birinciliğini sürdürüyor.

Tutuklu Gazetecilerle Dayanışma Platformu’nun saptamasına göre bugünkü tarih itibariyle, çoğu Kürt basını, devrimci ve sosyalist basından olmak üzere 6’sı imtiyaz sahibi ve yazı işleri müdürü 67 gazeteci tutuklu bulunmaktadır.

AKP iktidarı basın özgürlüğü düşmanıdır!

İçerdeki tutuklu gazeteciler gerçeği, dışardaki gazeteciler üzerindeki baskılar, otosansür gibi uygulamaların doğrudan sorumlusu AKP iktidarıdır.

İstanbul’da 1 Mayıs yasağını protesto eden ve 1 Mayıs’ı kutlamak isteyen işçi ve emekçilere, sendikacılara, devrimcilere yönelik polis terörüne gazeteciler de maruz kaldı. Yürüyüş dergisi muhabiri Meral Dönmez, polis tarafından hedef alınarak darp edildi. Beyin kanaması geçiren Dönmez’in hayati tehlikesi halen devam ediyor.

Türkiye’deki gazeteciler üzerindeki terör, AKP iktidarında uluslararası bir boyut kazandı. AKP iktidarı, resmen ve fiilen gazeteci düşmanıdır. Basın özgürlüğü düşmanıdır. Düşünce ve ifade özgürlüğü düşmanıdır.

Bu gerçeklik, Türkiye ve dünya kamuoyu nezdinde, Paris merkezli Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF) nezdinde, New York merkezli Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ) nezdinde, Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) nezdinde, Avrupa Gazeteciler Federasyonu (ETUC) nezdinde, Uluslararası Af Örgütü ve insan hakları kuruluşları nezdinde ayan beyan ortadadır.

Bu gerçekliğin anlaşılmasında, platformumuz TGDP’nin kurulduğu tarih olan 2004 yılından bu yana sürdürdüğü mücadelesinin önemli bir katkısı bulunuyor. Bu mücadelenin bedellerini de ödüyoruz.

Türkiye’de basın özgürlüğü, halkın haber alma hakkı, düşünce ve ifade özgürlüğü alanında bir ilerleme sağlamanın yolu, toplumsal muhalefet güçlerinin Toplumla Mücadele Yasası adını verdiği Terörle Mücadele Yasası (TMY)’nin ve özel yetkili Ağır Ceza Mahkemelerinin kaldırılmasından geçiyor.

331 kez okundu.

Check Also

Başsağlığı : İz bırakan gazeteci Celal Başlangıç unutulmayacak!

Avrupa Sürgünler Meclisi ( ASM ) olarak sürgünde yaşamak zorunda bırakılan değerli ve saygın gazeteci …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir