Sürgündeki HDP`liler Basın açıklaması yaptı

Sürgün HDP-Köln

KÖLN- Dün ( 02-04-2021 ) Köln kentinde Almanya da yaşayan HDP li 10 milletvekili, Belediye eş başkanları ve Belediye Meclis üyeleri, Türk devletince kapatılmaya çalışılan HDP ye yönelik baskı ve tutuklamaları bir basın açıklaması yaparak kınadı.

Demokratik ve devrimci kurumlarında destek verdiği, Basın açıklamasında; ” Türkiye`de demokratik siyaset yapmanın önünün tıkandığını, faşist baskı ve yasalarla toplumun sindirilmeye çalışıldığına” vurgular yapıldı.

Eski HDP milletvekili Faysal Sarıyıldız`ın basın bildirisini okuması için davet ettiği ve türkçe açıklama HDK onursal başkanı Ertuğrul Kürkçü tarafından yapıldı.
Yapılan açıklama da, Anayasa mahkemesinin HDPnın kapatılmasına yönelik başvuruyu sadece usulen reddi, Türkiye`deki faşist düzenin ve iktidarın yüzünü gizlemeye yetmez denilerek,

“Tüm tutuklu Milletvekilleri, Belediye  ve parti eş başkanları ile siyasi tutsaklar serbest bırakılsın !” talebi dile getirildi.

Alman kamuoyuna dönük olarak ta, açıklamanın almancası Leyla İmret tarafından yapıldı.
Basın açıklamasında, Alman Dış işleri Bakanı Heiko Maas`ın TC Hükümetine destek şeklinde açıklama ve yorumları da eleştirilerek, kınandı.

Eski milletvekillerinden Ali Atalan ise Türk devletinin, HDP ye ve Kürtlere yönelik  “düşman hukuku” uyguladığını söyledi.

AHM- Köln

02 Nisan 2021

226 kez okundu.

Paylaşım:Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir