Sürgünde Gazeteci Can Dündar’a verilen 27 yıl 6 ay hapis cezasına tepkiler

Gazeteci Can Dündar’ın MİT TIR’ları davasında “casusluk” ve “terör örgütüne yardım” suçlarından 27 yıl 6 ay hapis cezasına  çarptırılmasına  tepkiler geliyor.

Alman Gazeteciler Birliği (DJV) gazeteci Can Dündar hakkında verilen hükmü “barbarlık” olarak nitelendirdi. “Can Dündar, araştırdı ve yazdı. Bu iyi bir gazetecilik örneğidir ama suç değildir” diyen Gazeteciler Birliği Başkanı Frank Überall, “Özgür ülkelerde bunlar için gazetecilik ödülleri verilir ama Türkiye’de zindanlar layık görülüyor” ifadeleriyle sözlerine devam etti.

Avrupa Sürgünler Meclisi ( ASM ) Türk devletinin özgürlüklere ve insan haklarına yönelik baskıcı, faşizan politikalarının hız kesmeden devam ettiğini belirterek, Sürgünde yaşamak zorunda bırakılan gazeteci Can Dündar hakkında verilen 22 yıl 6 ay hapis cezasını şiddetle kınadıklarını açıkladı.
“Türkiye`de muhalif kesimlere yönelik abluka, gözdağı, ağır hapis cezalarıyla yıldırma girişimleri artık günlük uygulamaya dönüştü. Türk devleti, imza koyduğu uluslararası yasalara da uymama eğilimiyle faşizan, diktatör rejimi sürdürmek niyetindedir. AİHM `in Demirtaş ve Kavala ile ilgili verdiği kararlara TC Cumburbaşkanı karşı çıkarak, yargı üzerinde baskı kurduğunu açıkça ortaya koymuştur. Kürt Kadın siyasetçilerden Leyla Güven`e 22 yıl hapis cezası verilerek tutuklanması ile de Türkiye`de hukuk düzeninin egemen yönetici sınıfların hizmetinde bir araç olduğu ap açık ortadadır. Bu zulüm düzenine, adaletsizliklere ve baskıcı uygulamalara karşı durulmalı, tüm kesimler demokratik tepkilerini ortaya koymalıdırlar.” denildi.

Yeşiller Partili Cem Özdemir de “Araştırmacı gazeteciliği terör diye cezalandıranlar kendi suçlarını açığa çıkarıyor. Erdoğan gerçeklerden ne kadar korktuğunu gösteriyor, ifadeleriyle karara tepkisini dile getirdi.

38 kez okundu.

Paylaşım:Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir