Münih’te 5 yıldır süren TKP/ML davasında Savcı 3,5 Yıl ile 6 Yıl 9 ay arasında hapis cezaları talebinde bulundu

unnamed

MÜNİH- Sürgünde yaşayan devrimcilerin politik çalışmaları nedeniyle tutuklanması ve ardından  5 yılı aşkın  devam eden  Münih TKP/ML  davası duruşmasında, Savcı okuduğu mütalaanın ardından  tutsaklar için hapis cezalarını istemini de açıkladı.

Savcı’nın verdiği mütalaada istenen cezalar şu şekilde, Mehmet Yeşilçalı’ya 3 yıl 6 ay, Musa Demir, Haydar Bern, Sami Solmaz, Banu Büyükavcı ve Sinan Aydın’a 4’er yıl, Erhan Aktürk ve Seyit Ali Uğur’a 4 yıl 9 ay, Deniz Pektaş’a 5 yıl ve Müslüm Elma’ya 6 yıl 9 ay ceza istendi.

Savcılık ayrıca Müslüm Elma’nın  tutuklu olarak yattığı süreyi göz önüne alarak tahliye talebinde de bulundu. Yargıçlar heyetinin kararı henüz belli değil.

Savcılığın iddianamesinin ve ceza talebinin açıklaması ardından tutsaklar ve avukatları savunmalarını yapmaya başlayacaklar.

Münih’te görülmekte olan politik davada devrimciler  bugüne kadar ”Devrimci mücadele her yerde meşrudur! Yargılanamaz!” şiarıyla Alman devletinin Türk devletiyle olan ilişkilerini teşhir eden ve yargılayan siyasi savunmalar yapmışlardı.

TKP/ML davasının politik bir dava olması nedeniyle önümüzdeki günlerde mahkemenin kararı devrimci, demokratik örgütler ve kurumlarca protesto edilecek.

176 kez okundu.

Paylaşım:Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir