MEHMET SARAR’A ÖZGÜRLÜK !

unnamed

İnterpol zulmü devam ediyor.

Son yıllarda artan dozda siyasi sürgünler Türk devletinin İnterpol üzerinden uluslar arası yakalama kararı çıkartarak  AB ülkelerinde tutuklanmalarla karşılaşıyor. Avrupa ülkeleri bu uygulamayla Türkiye de sürmekte olan baskıcı hukuksuz zulüm düzenin politiklarına ortak olmaya devam ediyor.

Avrupa Sürgünler Meclisi olarak interpol tutuklamalarıyla özgürlükleri kısıtlanan tüm sürgünler üzerindeki baskı ve kuşatmaya son verilmesini talep ediyor ve tutuklamaları kınıyoruz.

Mehmet Sarar derhal serbest bırakılmalı ve Fransa’ya geri dönmesi sağlanmalıdır!

MEHMET SARAR’A ÖZGÜRLÜK !

INTERPOL TUTUKLAMALARINA SON !

81297354_10156898371692548_5318615189849899008_n

2011 yılından beri Fransa’da ikamet eden ve burada siyasi mülteci olan Mehmet Sarar, hakkında Türkiye’nin talebiyle uluslararası yakalama kararı olduğu ve İnterpol tarafından arandığı gerekçesiyle Alman polisi tarafından 26 Aralık günü tutuklandı.
26 Aralık günü Paris’teki emeklilik reformuna karşı yapılan eyleme katıldıktan sonra İsviçre’ye gitmek için trene binen Mehmet Sarar, Almanya-Fransa sınırında yapılan kimlik kontrolü sonrası tutuklandı ve uluslararası arama kararı gerekçesiyle Freiburg’daki hapishaneye sevk edildi. Mehmet Sarar, oturum kartı olmasına rağmen Alman ve Türk devletlerinin iş birliği sonucu tutuklandı.
Türkiye’de 10 yıl boyunca tutsaklık yaşayan ve 300 günlük ölüm orucunun ardından wernicke korsakoff sendormuna yakalanan Mehmet Sarar, 2011’den beri Fransa’da sürgünde yaşıyor, inşaat işçiliği yapıyor ve Fransa’daki politik mücadelenin içinde, Grev ve Direnişlerle Dayanışma Komitesi’nde mücadele veriyordu.

Mehmet Sarar’ın tutuklanmasına ilişkin açıklama yapan GDDK Fransa (Grev ve Direnişlerle Dayanışma Komitesi), Sarar’ın göçmen işçiler içerisinde çalışmalar yürüttüğünü ifade etti. Sarar’ın 10 yıl Türkiye’de cezaevinde geçirdiğini, ardından Fransa’ya siyasi mülteci olarak geldiği ifade edilen açıklamada, 300 gün süren bir açlık grevinin ardından kendisinin Wernicka Korsakoff adı verilen hastalığa yakalandığı belirtildi.

 

49 kez okundu.

Paylaşım:Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir