İNTERPOL’DE MUTLAKA REFORM YAPILMALIDIR!

asm-logo1-423x300

AKP ve Erdoğan baltayı bu kez taşa vurdu. Özellikle Almanya’da yaşayan Türkiye kökenli muhalifler hakkında İnterpol kanalıyla Kırmızı Bülten çıkarılması ve bu kişilerin başka bir ülkeye gittiklerinde tutuklanmaları yeni değildir. Gözaltına alınanlarla ilgili dayanışma kampanyaları ve Türkiye tarafından iletilen “suç dosyası”nın ciddi bulunmaması nedeniyle arkadaşlarımız serbest bırakıldılar. Yine de Uluslararası Yakalama Emri AKP tarafından ülke dışındaki muhaliflere yönelik bir tehdit olarak kullanılıyordu.

Doğan Akhanlı’nın İspanya’da bu nedenle tutuklanması bu kez Almanya hükümetinin devreye girmesine neden oldu. Muhalif görüşleriyle bilinen Akhanlı’nın AKP’nin isteğiyle İnterpol üzerinden tutuklanması, Erdoğan’a kızan ama işbirliğini de sürdüren Almanya hükümeti için tahammül sınırının aşılması anlamına geliyordu.

İnterpol bir ülkenin sınırları dışına çıkan suçluları dünya çapında izlemek ve tutuklanmalarını sağlamak için faaliyet gösteren bir kuruluştur. Politik nedenlerle ülkesini terk etmek zorunda kalanlarla ilgilenmemesi gerekir. Türkiye’deki yönetim de bunu bildiği için ülke dışındaki muhalifleri politik nedenlerle değil, silahlı eylem ve cinayet gibi suçlar uydurarak İnterpol vasıtasıyla aramaktadır.

Almanya’da birkaç politikacı Türkiye’nin hukuk devleti olmadığını ve İnterpol’ü kötüye kullanmasının engellenmesi gerektiğini açıkladılar. Bunun tek yolu İnterpol’ün özellikle Türkiye’den gelen tutuklama emri çıkarılması talepli dosyaları hemen işleme koymaması, titizlikle incelemesidir. Bugüne kadar yapılan değişik başvurulara rağmen böyle davranılmamıştır ve sonuç ortadadır.

AKP ile Erdoğan’ın keyfiliğinde sınır bulunmuyor ve İnterpol’ü muhaliflere karşı baskı aracı olarak kullanıyorlar. Bunu önlemenin tek yolu İnterpol’ün kendi alanına ya da önemli adli suçlarla uğraşmaya dönmesinin sağlanmasıdır.

Bir başka yazar Hamza Yalçın da aynı nedenlerle İspanya’da tutuklu bulunmaktadır.

İnterpol’ün işleyişinde gerekli reform yapılmadıkça bu tür keyfi tutuklamalar sürecektir.

Avrupa Sürgünler Meclisi olarak İnterpol’ün baskı aracı olarak kullanılmasına karşı protestoların sözde kalmamasını ve bu kuruluşun gerçek amacına dönmesinin sağlanmasını talep ediyoruz.

AVRUPA SÜRGÜNLER MECLİSİ

78 kez okundu.

Paylaşım:Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir