Hacer Arıkan ile sohbet:

24 Mart 2018 Hannover-Linden. Saat : 14:00.

hacer-haber

19 Aralık cezaevleri katliamında yarı yarıya yanan ve bu tarihten sonrasını kendisine ikinci doğum günü sayan Hacer Arıkan yemek yemeyi, yürümeyi yazmayı yeniden öğrendi. İnsanlara yaşama sevinci dağıtan Hacer yaşamı direnişe dönüştürdü. 2012 den beri Almanya’da sürgün de yaşamını sürdürüyor.

Hacer hayatın anlamını kısaca şöyle tanımlıyor: “Hayat güzel, doğa güzel, güneşin doğuşu, güneşin batışı, yağmurun yağışı, karın yağışı, ağaçların büyümesi… Baktığımızda insanoğlunun iç içe, doğaya zarar vermeden yaşayabileceğini düşünebilmek çok güzel… Ben hayatımın sonuna kadar yok eden tarafta olmayacağım, benim var oluş sebebim bu.”

Onlarca ameliyat ve tedavi sürecinin yanı sıra 2012 yılında “Hasretliğime, Doyumsuz Kardeşliğime” isimli bir anı kitabı çıkardı. Daha öncesi WernickeKorsakoff’luların oluşturduğu film kolektifi ile bir belgeselin çekimini gerçekleştirdiler. “Karanlıktan Aydınlığa” adını verdikleri bu filmle 2006 yılında Ankara Film Festivali’nde ödül aldılar.

Yaşama tutunup üretmenin, yaşamı yok edenlere karşı mücadelenin yılmaz kadın savaşçısı Hacer Arıkan “bu benim en önemli var oluş sebebim” diyor.

Sohbet- söyleşi- kısa film gösterisi kitap imzalayacak.

Yer: Begegnungsstätte Pfarrlandstraße 3.

24 Mart 2018 Hannover-Linden. Saat : 14:00.

 

 

 

 

 

 

 

246 kez okundu.

Paylaşım:Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir