Devrimci 78`liler Federasyonu ile ASM,12 Eylül Davasını AİHM’e taşıyacaklar…

12 Eylül askeri Cuntası döneminde ve devamında yaşanan devlet zulmünü, DGM  kararlarıyla binlerce insanın uğradığı  işkence, tecavüz, idam, ağır hapis cezaları, vatandaşlıktan atılma gibi hukuksuzluklarla dolu faşist uygulamaları, Devrimci 78`liler Federasyonu ile ASM ( Avrupa Sürguner Meclisi) Türkiye de sürmekte olan 12 Eylül davasının, Yargıtay da sonuçlanması sonrası, davayı AİHM`e taşıma yönünde birlikte çalışmalar yürüteceklerini duyurdular.

unknown

download

[12 Eylül Davasının AİHM’e taşınması.]

Avrupa Sürgünler Meclisi Yönetim Kuruluna:

Merhaba, sürgünde yaşamak zorunda bırakılan dost ve yoldaşlarımız.

Öncelikle, sizlerle iletişim kurmamızı sağlayan Erdal arkadaşımıza çok teşekkür ediyoruz.

Siz dost ve yoldaşlarımızın talebimize erken yanıt vermiş olmanıza ve sorunu kendi görev ve

sorumluluğunuz olarak görüp, gerekenleri bizimle birlikte yerine getirme iradesi göstermiş

olmanızdan onur duyduk.

Göstermiş olduğunuz bu duyarlılık dan dolayı sizlere çok teşekkür ediyoruz.

AİHM süreci başladığında gerekenleri birlikte organize edebilmek için sizinle doğruda iletişimde

bulunacağız.

Şimdilik, birbirimizi yakinen tanımıyor olsak da, hepinizi özlemle kucaklayarak öpüyor, selam ve

sevgilerimizi iletiyoruz. Kendinize iyi bakın, hoşça kalın.

26 Eylül 2019

Cumhur Yavuz

*

Değerli dostlar,

Federasyon’unuzun ilettiği mesajı sevgiyle ve saygıyla kucakladık. İletişiminiz için teşekkür ederiz.

Farklı ülkelerde yaşıyor olsak da egemenlerle ezilenler, sermaye ile emek arasındaki mücadelenin bir alanında birlikte direnmek elbette bu ortak direnişi güçlendiren, çalışmaları üretken kılan onurlu bir çaba olacaktır. Bu nedenle mücadeleniz, sürdürdüğümüz çalışmanın dışında bir içeriğe sahip değildir. Bu ortak çabanın çoğu yerinde yollarımızın kesişeceği açıktır. Ve biz Avrupa Sürgünler Meclisi olarak, yollarımızın kesiştiği her an, sizlerle birlikte yürümekten onur duyacağımızı bildirmek istiyoruz.

Anadolu-Mezopotamya coğrafyasını bir halklar ve haklar mezarlığı haline getiren Osmanlı ve devamında Cumhuriyet Türkiye’si, darbelerle sürdürmeye başladığı ve günümüzde süreklileşen darbe yönetimiyle sadece ülke sınırları içerisinde yaşayan halklarımıza yönelik değil ama aynı zamanda bütün bölgeyi kana boyayan bir terör devleti olmuştur. Devlet, özgürlükçü muhalefetini bir yandan keyfi yargılamalarla kitleler halinde zindanlara kapatarak bastırmak isterken, öte yandan bütün zorba iktidarların en geleneksel yöntemi olan “faili-meçhul” adlı cinayetleriyle ya da sürgüne zorlayarak susturmaya, yok etmeye çalışmaktadır. TC Devleti’nin bu uygulamasına karşı direniş, sadece bir hak değil, aynı zamanda insan onuru adına gerçekleştirilmesi gereken bir zorunluluk, bir görevdir.

Bizim için sorularınıza şöyle yanıtlamak mümkündür:

1-) Avrupa Sürgünler Meclisi (ASM) olarak çalışan kurumumuz kitlesel bir örgüt değildir. Ama bu türden çalışmalarda elbette örneğin yayınlarımızla kitlesel destek çağrısında bulunarak, etkinliklerimizde sizlerin çalışmalarını da duyurarak çalışmalarınıza destek sağlayabiliriz.

2-) Dava, İnsan Hakları Mahkemesi gündemine alındığında etkileyebileceğimiz çevreleri haberdar ederek ilgilerini çekebiliriz ya da yönlendirmeye çalışırız.

3-) kurum içinde kurabileceğimiz bir çalışma gurubu ile İnsan Haklar Mahkemesi sürecinde davanın takipçisi olarak süreci izleyip gerektiğinde kurumsal tavır koyarak bu çalışmanın başarısı için katkı sunabiliriz.

Bunları yapmayı gönüllü olarak görev olarak da üstleniriz. Çünkü biliyoruz ki sürgünlüğe karşı mücadele salt sürgün topraklarında yaşayan sürgünlerin değişik türden sorunları üzerine çözüm üretme çabalarıyla değil, ama aynı zamanda sürgünlüğü yaratan nedenleri ortadan kaldırmaya yönelik çabalarla da desteklenmek zorundadır.

Bataklık kurutulmadan bataklığın ürettiği sorunların çözülemeyeceği düşüncesindeyiz.

Çalışmalarınızda başarılar dileğiyle saygı ve selamlar.

Avrupa Sürgünler Meclisi (ASM)

Eş sözcüler

İ. Metin Ayçiçek – Mahmut Turabi Özkan

*

download

 

SÜRGÜNLER MECLİSİNE

Bilindiği üzere, 2000 li yılların başından günümüze kadar Darbecilerle hesaplaşma ve kendi tarihimizi günümüze taşıma mücadelesi içerisinede faaliyetler de bulunduk. Birden çok eksiklerimiz olmasına rağmen, hiçte azımsanmayacak faaliyetlerde bulunduk.

Her şeyden önce, kendi tarihimizle yüzleşme ve hesaplaşma pratiklerimizi en mütevazı haliyle günümüz Demokratik mücadele güçleriyle buluşturmayı başardık. Katledilen Devrimci arkadaşlarımızı toplumla buluşturmayı başardık. En önemlisi, Darbecileri halkın vicdanında mahkûm edip mahkeme önüne bıraktık. Darbecilerin devamı olanlar yeni ve Demokratik bir Anayasa yapamaz etkinlikleri örgütledik.

12 Eylül Utanç Müzesi kapsamında. Cumhuriyet tarihi boyunca işlenmiş cinayetler ve yapılan katliamlardan oluşan sergiler açtık. Açtığımız sergileri ülkenin çeşitli illerinde de sergiledik. En son sanal müze çekimlerini yapıp, 10 bin civarında katledilmiş arkadaşlarımızın öykülerine ulaştık. Bu faaliyetimiz halen sürüyor. Her ne kadar darbecileri halkın vicdanında yargılayıp mahkeme önüne koyduysak da, sistem bu güne kadar yaptıklarını yaparak, davayı sürüncemeye bırakıp kapatma yolunu seçti.

Şimdi, mahkemenin verdiği kararın Yargıtay da sonuçlanmasını bekliyoruz. Yargıtay süreci tamamlanınca davayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine taşımayı düşünüyoruz.

Sizden talebimiz. Bu davayı AİHM e taşıdığımızda:

1) AİHM de kitlesel duruşmalar örgütlene bilir mi?

2) 30 bini bulan arkadaşlarımızdan, ‘’haksız ve hukuksuz bir biçimde vatandaşlık haklarımız elimizden alındı’’ diyerek davaya müdahillik talebinde buluna bilecek arkadaş buluna bilir mi?

3) Davayı izleyebilecek bir grup arkadaş buluna bilir mi?

Başarılar dileğiyle selam ve sevgiler.

 

DEVRİMCİ 78LİLER FEDERASYONU

 

 

Zafer İşhanı, No: 7/27, Kat : 8,

e posta: bilgi@78liler.com, web: www.78liler.org

Kızılay / ANKARA

65 kez okundu.

Paylaşım:Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir