Başsağlığı: Yoldaşımız Teslim Töre`yi yitirdik!

 

teslim-to%cc%88re

Bir yılı aşkın süredir kanser tedavisi gören 68 kuşağının devrimci kadrolarından, 2003 yılından buyana siyasi sürgün olarak isviçre`de yaşamakta olan ASM üyemiz, yoldaşımız Teslim Töre tedavi gördüğü hastanede bu sabah yaşamını yitirdi.

Başta ailesi olmak üzere tüm dostlarının ve yoldaşlarının acılarını paylaşıyor baş sağlığı diliyoruz !

Teslim Töre yoldaşın önümüzdeki günlerde Bern`de düzenlenecek uğurlama töreni ardından, Ankara`da Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ın yanında toprağa verilmesi bekleniyor.

Teslim Töre ömrünü harcadığı devrim ve sosyalizm mücadelesinin bir öncüsü ve emektarı olarak, çeşitli milliyetlerden halklarımızın sürdürdürdüğü özgürlük ve devrim mücadelesinde hep anılacak ve yaşatılacaktır.

ASM Yürütme Kurulu

24/11/2019

 

TESLİM TÖRE KİMDİR?

1939 Malatya Akçadağ doğumlu olan Teslim Töre, 1963 yılında Türkiye İşçi Partisi (TİP) üyesi olarak siyasi mücadeleye başladı. Malatya yerel gazetelerinde gazetecilik yapan Töre, 1969 yılında yayınladığı bir bildiriden kaynaklı tutuklanarak 3 ay ceza evinde kaldı.

Türk devletinin sistem muhaliflerine dönük saldırıları karşısında 1970’li yılların başında alternatif mücadele yöntemleri geliştiren Töre, Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu’nun (THKO) kurucuları arasında yer aldı. 1971 Mayıs’ında THKO’nun Nurhaklarda aldığı darbe üzerine çareyi Suriye’ye geçmekte bulan Töre, daha sonra Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) ile ilişki içerisine girdi.

1974 yılında tekrardan Türkiye dönem Töre, 1976 yılında ise Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu Mücadele Birlikleri’ni (THKO/MB) kurdu. Uzun soluklu bir mücadelenin ardından 1980 gelindiğinde ise Töre, bir grup arkadaşıyla birlikte Türkiye Komünist Emek Partisi’ni (TKEP) kurarak, genel sekreterlik görevine geldi. 1980 askeri darbesi ile birlikte tekrar Suriye’ye gitmek zorunda kalan Töre, siyasi faaliyetlerini yurtdışında devam ettirdi.

1988’de tekrar Türkiye’ye dönen Töre, buradaki siyasi çalışmalarından dolayı 1993’te tutuklanarak cezaevine gönderildi. 2001 yılında tahliye olan Töre, siyasi çalışmalarını kaldığı yerden devam ettirdi. 2003 yılında İsviçre’ye sürgüne çıkmak zorunda kalan Töre’ye, hakkında devam eden davalar kapsamında 2004 yılında 22 yıl hapis cezası verildi.

Töre, siyasi mücadelesini sürgün yaşadığı Avrupa’da da Avrupa Sürgünler Meclisi üyesi olarak ve siyasi yazılar, makaleler yayımlayarak aktif şekilde sürdürdü.

695 kez okundu.

Paylaşım:Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir