ASM : İnterpol tutuklamalarına son verilsin, İsmet Kılıç serbest bırakılsın!

ismet-kilic-interpol-tarafindan-slovenya-da-gozaltina-alindi

Türkiye kökenli Almanya vatandaşı İsmet Kılıç, Türkiye’nin isteği üzerine Slovenya’da İnterpol tarafından gözaltına alındı.

22 yıldır Almanya’nın Duisburg kentinde yaşayan çifte vatandaş İsmet Kılıç’ın, tatil için gittiği Hırvatistan dönüşünde, Slovenya sınır polisleri tarafından 26 Temmuz’da gözaltına alındı.

1996 yılında Ankara DGM’de gıyabında yapılan yargılamada sendikal faaliyetleri gerekçesiyle 7 yıl 6 ay hapis cezası verilen iki çocuk babası (7/11) İsmet Kılıç, 1997 yılından beri Almanya’da yaşıyor ve 2009 yılından bu yana da Alman vatandaşı.

İsmet Kılıç’ın 1992-1995 yılları arasında Ankara BEM-SEN’de (Belediye Emekçileri Sendikası) Başkan ve Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapmış, baskılar ve verilen hapis cezaları sonucu ülkesini terketmek zorunda kalmış bir Sürgün.

Aralarında tanınmış yazar Günter Wallraff’ın da bulunduğu çok sayıda aydın ve insan hakları savunucusu, gözaltına alma işlemini kınadı.

ASM ( Avrupa Sürgünler Meclisi )`de  interpol üzerinden AB ülkelerinde sürdürülen Türk Devletinin terörüne destek olma girişimlerine ve tutuklamalara son verilmesini, İsmet Kılıç’ın en kısa zamanda serbest bırakılmasını talep etti.

 

136 kez okundu.

Paylaşım:Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir