8 MART ARMAĞAN OLSUN

collage

„ Zülüm kan kustukça, biz direniş giyeceğiz „

Kadının gücü, bütün tek tanrılı dinlerde güçsüzlük olarak algılandı. Kadın – din ilişkisi inançsal farklılıklara göre çeşitlilik gösterse de , özünde hep mağduriyetler taşıdı.

Semavi dinlerin, devlet yapısı içinde örgütlülük gösterip , egemen olması ile kadın sadece soyun sürdürücüsü olarak değer görmüş, diğer işlevlerin dışında tutulmuştur.

**

Dünya tarihi kadınların ganimet olarak görüldüğü savaşlarla doludur. Haksız, paylaşım savaşlarında kadın, bir yandan savaşın şiddetine maruz kalırken , diğer yandan da ganimet olarak alıkonulmakta , tecavüzlere maruz kalmakta ve savaş esiri olarak başka erkeklere satılmaktadır.

Eski Yugoslavya`da Müslüman kadınların ve Ruanda`da Tut si kadınların çatışma sırasında tecavüz edilerek katledildiğini gösteren soruşturmalara kadar , savaşta tecavüz ve cinsel sömürü sistematik olarak belgelenmedi.

 

**

2002 yılında yapılan antlaşma ile Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi savaşlarda kadınlara yönelik cinsel şiddeti savaş suçu olarak kabul etmişti. Yani , ne kadar kötü olursa olsun savaşın bile bir ahlaki kuralı vardı.

Ama emperyalizmin ne ahlaki , ne de ahlak kuralları vardır.

Daha dün , emperyalistlerin eğitip donattığı eli kanlı İŞİD çetesi Ezidi kadınları kaçırdı , öldürdü , tecavüz etti ve köle olarak Arap pazarlarında sattı. Ve erkek egemen dünya buna sessiz bir şekilde seyirci kaldı.

Dünya’nın sessiz kaldığı Ezidi kadınların dramı hala devam etmektedir. Hala esir pazarlarında satılmakta olan yüzlerce Ezidi kadın var.

 

Görüldüğü gibi kadın bedeni tarihten günümüze çatışmalı ya da çatışmasız ortamların konusu olmuştur. Küfürler ve espriler bile hep kadın bedeni üzerinden yapılmıştır.

 

Bugün Türkiye`de kadını erkeğin kölesi olarak gören ve alınıp satılan metadan farksızlaştıran şeriat sistemine adım adım gidildiğini görmekteyiz.

Din eğitimcilerinin , „ bir yaşındaki kız çocuğuna nikah caizdir , altı yaşındaki kız çocuğu ile evlenebilirsiniz , baba öz kızına şehvet duyabilir , hamile kadın sokakta gezemez , kızlar ve erkekler karma okuyamazlar , kadının pantolon giymesi günahtır , istediğiniz kadar cariye alabilirsiniz , vs. „ şeriatın temellerinin atıldığının göstergesidir.

Bundan dolayıdır ki , yani hem erkek egemen sistemden , hem de devleti oluşturan , idare eden kadın düşmanı muhafazakar anlayıştan kaynaklı , 2015 yılında ( sadece bilinen ) 284 kadın erkekler tarafından öldürüldü. Ve hemen her gün bunlara yenileri eklenmekte.

**

Ve yine Türkiye`de devletin Kürtleri düşman olarak görüp , onlara karşı yürüttüğü savaşın en büyük mağduru kadındır.

Yaşam alanlarına yapılan bombalı saldırılarla evsiz , barksız bırakıldı

Kürt kadını , hem kaybettiği çocuklarının , eşinin ve Yakınlarının acısını yaşadı , hem de kendi canından oldu.

Devletin militarist güçleri tarafından tutuklandı , işkence edildi , tecavüze uğradı , katledildi ve cesedi günlerce sokakta bekletildi.

Katledildi , çırılçıplak bir şekilde teshir edildi.

Göçe zorlandı.

Bütün bunlara karşı , Kürt kadının , Dünya emekçi kadınlarına örnek teşkil edecek şekilde , „ zulüm kan kustukça , biz direniş giyeceğiz „ şiarı ile bulunduğu her alanda , acısını yüreğine gömerek , gecesini gündüzüne ekleyerek örgütlenip zalimin zulmüne karşı dimdik ayakta durduğunu görmekteyiz.

Kürt kadını , otuz – kırk yıldan beri devam eden işgal savaşında yılmadan , bıkmadan , usanmadan „ AMAN „ demeden direndi , direnmeye devam etmektedir.

Yaşanacak yeni bir dünyanın mümkün olduğunun bilinci ile , hayati yeniden yaratmaya ve yasatmaya azimli ve kararlıdır.

 

Bu anlamda ;yaklaşmakta olan 2016 yılının 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü;

Sadece soyun sürdürücüsü olarak görülüp işlevsiz bırakılan kadınlara armağan olsun!

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, eski Yugoslavya`da ve Ruanda`da çatışmalarda tecavüze uğrayıp katledilen Müslüman ve Tut si kadınlara armağan olsun!

 

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü , Dünya’nın gözü önünde kaçırılıp pazarlarda köle olarak satılan Ezidi kadınlara armağan olsun!

 

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, kırk yıldan beri yaşamını kendi topraklarında devletin acımasız zulmü ve işgali altında sürdürmeye çalışan Kürt kadınına armağan olsun!

 

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, işkence ile katledildikten sonra çıplak bedenleri teshir için sokaklarda sürüklenen Kürt kadınlarına armağan olsun!

 

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü özgürlük uğruna özgürlüklerini kaybeden cezaevlerindeki kadınlara armağan olsun!

 

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, kar-kış demeden her hafta kayıplarını aramak için toplanan Cumartesi Annelerine armağan olsun!

 

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, 2015 yılında erkekler tarafından öldürülen 284 kadına armağan olsun!

 

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, öğretmeni tarafından tecavüz edildikten sonra intihar eden 18 yaşındaki genç kadına armağan olsun!

 

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü , savaş nedeni ile ülkesini terk etmek zorunda kalan , insanca bir yaşam için Avrupa ülkelerine yaptıkları yolculukta denizde , hayatını kaybeden kadınlara armağan olsun !

 

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ; ülkesinden , sevdiklerinden ayrılmak zorunda kalmış , başka ülkede yeni yaşam şartları yaratmaya çalışan ve umudu diri tutan sürgün kadınlara armağan olsun!

 

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü , Dünya’nın bütün Emekçi Kadınlarına armağan olsun !

 

Esma Güneş Uzun

239 kez okundu.

Paylaşım:Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir